birgün

14° AÇIK

BİRGÜN EGE 13.04.2021 15:02

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: 1 Mayıs'ta alanlardayız

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda alanlarda olma çağrısında bulundu.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: 1 Mayıs'ta alanlardayız

BİRGÜN EGE

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolasıyla Konak Kemeraltı girişinde bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısında bulundu.

Sarı, sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam istediklerini belirterek, “Ekonomik kriz ve üzerine gelen Covid-19 salgınıyla zor günler geçiriyoruz: İşçiye emekçiye tedbir yok, aşı yok! İş yok, gelir güvencesi yok! Sosyal devlet yok, adalet yok! Hakkımızı arayıp sormak istesek hak, hukuk, demokrasi yok! Ancak bu böyle gitmez. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir kez daha sesimizi yükseltiyoruz. 1 Mayıs haftası boyunca, pandemi koşullarında, nerede olursak olalım, iş yerlerinde, meydanlarda, sokaklarda, sosyal medyada bulunduğumuz her yerde taleplerimiz için İzmir 1 Mayısında alanlardayız” diye konuştu.

Sarı, son olarak 1 Mayıs çağrısında şunları sıraladı:

>> "Tüm çalışanların derhal aşılanması için; salgınla mücadelede şirketlerin çıkarlarının, siyasi hesapların değil, halk sağlığının esas alınması için haydi 1 Mayıs’a!

>> İşten çıkarma yasağının tüm istisnalarının kaldırılması için; milyonlarca işçinin haksız-hukuksuz biçimde işten atılmasına yol açan Kod 29 zulmüne son verilmesi için haydi 1 Mayıs’a!

>> Ücretsiz izin dayatmasına son verilmesi için; tüm işçilerin en az asgari ücret kadar Kısa Çalışma Ödeneği desteği alabilmesi için haydi 1 Mayıs’a!

>> İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılan işveren destek ve teşviklerinin durdurulması, bizim fonumuzun sadece biz işçilere tahsis edilmesi için haydi 1 Mayıs’a!

>> Haklarımızı savunmak ve geliştirmek için; patronların ve iktidarın iki dudağı arasından çıkacak lafla ekmeğimizle oynanmaması için; örgütlenme ve grev hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılması için haydi 1 Mayıs’a!

>> Covid-19 salgını kadınların ev içi iş yükünü artırıyor, kadınları işsiz bırakıyor, kadına yönelik şiddeti tırmandırıyor. İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasanın etkin şekilde uygulanması için; Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete karşı 190 sayılı Sözleşmesi onaylanması için haydi 1 Mayıs’a!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol