birgün

-3° HAFİF KAR YAĞIŞLI

BİRGÜN EGE 24.11.2020 14:59

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Kadına şiddetin olmadığı bir dünya umut ediyoruz

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Kadına şiddetin olmadığı bir dünya umut ediyoruz


BİRGÜN EGE

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’ne dair yayınlanan açıklamada “Nereden gelirse gelsin şiddete hep birlikte dur demezsek, hemen hemen her gün kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete tanık olmaya devam edeceğiz” denildi.

Gazeteciler olarak devletten İstanbul Sözleşmesi’nin tam anlamıyla hayata geçirilmesini, şiddetin her türlüsünün önlenmesi için kadın örgütleriyle birlikte hareket edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Yaptığımız her haberde şiddete, ayrımcılığa, nefret söylemine karşı ‘vicdanlı’, ‘ötekini gözeten’ ve ‘eşitliği-hukuku dayanak alan’ bir habercilik anlayışla hareket edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Sadece cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi nedeniyle değil hiç kimsenin yok sayılmadığı, ötekileştirilmediği, ayrımcılığa, şiddete maruz kalmadığı bir dünya için gerçek, doğru, hak odaklı habercilik anlayışıyla, gazeteciliği kamusal bir hizmet görerek görevimizin başında olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Şiddetin olmadığı bir dünya umuduyla” ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız