birgün

24° AÇIK

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Uğur Mumcu’ya olan borcumuzu asla unutmayacağız

Gazeteci- yazar Uğur Mumcu'nun katledilişinin 29’uncu yılında anmak için İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi mesaj yayımladı. Gappi, “Bizler Uğur Mumcu’ya olan borcumuzu asla unutmayacağız” dedi.

BİRGÜN EGE 24.01.2022 11:21
İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Uğur Mumcu’ya olan borcumuzu asla unutmayacağız
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, gazeteci- yazar Uğur Mumcu'nun katledilişinin 29’uncu yılında anmak için mesaj paylaştı.

Ocak ayının onlarca gazetecinin katledildiği, faillerinin yıllar geçmiş olmasına rağmen cezasını bulmadığı kara bir ay olduğunu belirten Gappi, “Bu yıl daha da kara… Ömrünü adadığı mesleğinde, bütün baskılara karşı Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinde yılmadan, korkmadan yazmanın bedelini canıyla ödeyen Uğur Mumcu'nun katledilişinin 29. yılında, basının üzerindeki bulutlar hala kapkara. Her açıklama, yorum, atasözü, hatta şarkı sözlerine bile son derece ağır tehditlerle ve hatta sosyal linç kampanyalarıyla karşılık veriliyor. Onurlu duruşuyla gerçeklerin peşinde koşan, halkın haber alma hakkı için görevlerini yerine getirmeye çalışan meslektaşlarımız baskı görüyor” ifadelerini kullandı.

"YENİ UĞUR MUMCU’LAR DOĞMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Gappi açıklamasında şunları belirtti:

“Basın özgürlüğü Anayasal güvence altında olmasına rağmen gazeteler, TV'ler, radyolar kapatılıyor ve bunun sonucunda on bini aşkın gazeteci işsiz bırakılıyor. Siyasi iktidarın beğenmediği bir atasözünü söylemenin karşılığı demir parmaklıklar olabiliyor. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız adına yaşadığımız kaygı gün geçtikçe artmakta. Var gücümüzle gazetecilik mesleğinin layığıyla ve özgürce yapılabilmesi için çalışıyoruz, çalışacağız. Yolumuzu daima; aramızdan alındıktan sonra bile öğretileriyle yol gösteren Uğur Mumcu ve basın şehitlerimizin onurlu duruşları ve miras bıraktıkları düşünceleri aydınlatacaktır. Gazetecilerden sadece kendilerini övmelerini bekleyenler bilmelidir ki gerçek gazeteciler, hiçbir zaman güç sahiplerinin yalakaları olmayacaklardır. Yaratılan bezdirme örtüsüyle, eleştirel nitelik taşıyan her türlü ifade düşmanlaştırılsa da gücümüzü, satın alınamaz kalem olan Uğur Mumcu’nun öğretilerinden aldığımız unutulmamalıdır. Bizler Uğur Mumcu’ya olan borcumuzu asla unutmayacağız. Susturmaya çalışanlar bilsinler ki… Vursalar da, parçalasalar da, her parçadan nice yeni Uğur Mumcu’lar doğmaya devam edecektir.”

İNSANLAR SUSTUKLARI ŞEYLERDEN DE SORUMLUDURLAR

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Mumcu’yu anma mesajı paylaştı. Soyer sosyal medya hesabından Mumcu’nun fotoğrafını paylaşarak, "İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludurlar. Gazeteciliğin simge ismi Uğur Mumcu’yu katledilişinin 29. yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol