birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 05.08.2019 19:13

İzmir iklim grevine hazırlanıyor

Dünyada iklim krizine dair hükümetlerin etkili adımlar atması için her geçen gün daha fazla insan bir araya gelirken, Türkiyeli iklim aktivistleri de bu küresel harekete destek veriyor.

İzmir iklim grevine hazırlanıyor

Gezeginimiz için iklim krizi geri döndürülemez sonuçlarıyla birlikte artık kapıda. Artık dünyanın birçok yerinden her gün daha fazla felaket haberi geliyor ve çevre örgütleri Türkiye’nin iklim krizinden muaf olmayacağı yönünde uyarılar yapıyor. Dünyada iklim krizine dair hükümetlerin etkili adımlar atması için her geçen gün daha fazla insan bir araya gelirken, Türkiyeli iklim aktivistleri de bu küresel harekete destek veriyor.

İzmirli aktivistler, 7 Ağustos’ta İzmir Tabip Odası’nda bir araya gelecek. Saat 18’de başlayacak toplantının amacıysa, 20 Eylül’de dünya çapında yapılacak iklim grevine kadar farkındalığı artırmak.

‘Greta’nın başlattığı hareket çok önemli’

Sıfır Gelecek isimli İzmirli iklim aktivistleri de Hükümetler Arası İklim Paneli’nden (IPCC) yapılan uyarıyı hatırlattı: “Krizi önlemek için dünyamızın artık 12 yılı kaldı. Aksi takdirde bizi geri döndürülemeyecek; içinde açlığın, susuzluğun, sefaletin ve yeni göç akınlarının olacağı bir kaos bekliyor. Şirketlerin kârı uğruna sayısı on milyarları bulan tüm canlıların hayatlarının hiçe sayılmasına karşı biz de harekete geçeceğiz.”

Yapıılan çağrıda ayrıca, geçtiğimiz aylarda yaptığı eylemlerle adını tüm dünyaya duyuran Greta Thunberg’in başlattığı akıma değinildi ve “Bu hareket sayesinde, başta İngiltere, İrlanda olmak üzere Avrupa’da hükümetleri harekete geçmeye zorlandı. İngiltere iklim krizine karşı olağanüstü hâl ilan etti.” vurgusu yapıldı.

Karbon salınımına karşı son tarih 2030

Buna göre, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de karbon salımını 2030’a kadar sıfıra indirmesi gerekiyor. Türkiye’deki çevre örgütlerinin talebi ise hükümetin ve yerel yönetimlerin iklim konusunda acilen etkili adımlar atması. Sıfır Gelecek isimli organizasyon da 20 Eylül’deki genel greve kadar İzmir’in birçok semtinde, iş yerlerinde ve okullarda farkındalığı artırma çalışmaları yapacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol