birgün

14° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 04.04.2020 18:51

İzmir'in 1 aylık su tüketimi 1 milyon metreküp arttı

Belediyeden yapılan açıklamada su tüketiminin bireysel önlemlerle kontrol altına alınması gerektiği vurgulandı

İzmir'in 1 aylık su tüketimi 1 milyon metreküp arttı

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İzmir'de mart ayında tüketilen su miktarının geçen yılın aynı dönemine oranla 1 milyon metreküp arttığı bildirildi. İZSU yetkilileri, önümüzdeki süreçte sorun yaşamamak için su tasarrufuna önem verilmesi uyarısında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İzmir'de mart ayındaki su tüketiminin 19 milyon 300 bin metreküpe yaklaştığı belirtildi. Açıklamada 2050 yılına kadar içme suyu sıkıntısı yaşanmasını önleyecek projelerin bulunduğu ancak bireysel önlemlerle tüketimi kontrol altına almak gerektiği vurgulandı.

Bireysel olarak alınacak tedbirlerle binlerce metreküp suyun tasarruf edilmesini sağlayacağı vurgulanan açıklamada şu önerilerde bulunuldu:

"El yıkarken, diş fırçalarken, tıraş olurken, bulaşık durularken suyu boşa akıtmamaya dikkat edilmeli. Damlatan bir tek musluktan günde 7 kova su kaybolduğundan musluk ve rezervuar arızaları ihmal edilmemeli. Çamaşır ve bulaşık makineleri bir defada ortalama 40 litre su tükettiğinden, makineler tam doldurulmadan çalıştırılmamalı ve kısa programlar tercih edilmeli. Bahçe sulamak için buharlaşmanın az olduğu sabah ya da aksam üstü saatleri tercih edilmeli. Sebze ve meyve yıkanan suyla çiçek sulanabilir ve temizlik yapılabilir. Otomobiller silerek ya da kova ve sünger kullanarak temizlenebilir. Gizli su kaçağı olup olmadığını anlamak için su muslukları kapatılıp, su sayacındaki rakamı okunmalı. Su kullanmadan geçen iki saatin sonunda sayacı tekrar okunmalı ve iki rakam arasında fark varsa önlem alınmalı. Banyo ve tuvalette kullanılan su evin toplam su tüketiminin yüzde 70'ine eşit olduğundan 16 litrelik tuvalet rezervuarına su dolu 2 adet plastik şişe koyularak su tüketimi yüzde 20 oranında azaltılabilir. Rezervuarları yenilerken daha düşük kapasiteli olanlar tercih edilebilir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız