birgün

18° AÇIK

BİRGÜN EGE 18.05.2021 17:31

İzmir’in Çernobili’ne karşı 'duran adam' eylemi 21 Mayıs Cuma günü başlayacak

İzmir’in Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen nükleer atıkların temizlenmesi için 21 Mayıs Cuma günü başlayacağı “duran adam” eylemi için duyarlı tüm kesimlere katılım çağrısı yaptı.

İzmir’in Çernobili’ne karşı 'duran adam' eylemi 21 Mayıs Cuma günü başlayacak

BİRGÜN EGE

İzmir’in Gaziemir İlçesi Emrez Mahallesi’ndeki İzmir’in Çernobil’i olarak bilinen ve normal değerin 219 katı oranında radyasyon yayan radyoaktif atıkların alandan kaldırılması için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, eylem başlatma kararı aldı. Atıkların temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na birçok kez çağrı yapan Başkan Halil Arda, sorunun çözümü için 21 Mayıs Cuma günü başlayarak her hafta cuma günü saat 11.00’de atıkların bulunduğu yerde 10 dakikalık “durma” eylemi gerçekleştirecek. Her hafta bir milletvekili ve bir belediye başkanının yanı sıra benzer çevre sorunlarıyla boğuşan kentlerin temsilcileri de dayanışmayı artırmak adına eyleme davet edildi. Ayrıca İzmir’deki ve Türkiye’deki çevre örgütleri, odalar ve Gaziemirliler de eylemde en ön sırada yer alacak.

HEP BİRLİKTE ÇÖZÜME ULAŞACAĞIZ

Nükleer atıkların temizlenmesi için daha önce yaptığı girişimlerden sonuç alamayınca yeni bir eylem başlatma kararı alan Başkan Halil Arda, “İlçem Gaziemir’in Emrez Mahallesi’nde, İzmir’in Çernobili olarak bilinen alanda toprağa gömülü halde bulunan ve normal değerin 219 katı fazla radyasyon yayan radyoaktif atıklar 14 yıldır toprağa, suya ve havaya karışarak tüm İzmir’in sağlığını tehdit ediyor. Burada yaşanan nükleer kirliliğe dikkat çekmek adına 21 Mayıs Cuma gününden itibaren her hafta atıkların bulunduğu arazide #İzmirinÇernobiliTemizlensin sloganıyla 10 dakika sürecek “duran adam” eylemi gerçekleştireceğiz. 3 ay sürecek olan nöbetimize, her hafta bir İzmir milletvekilimiz ve bir ilçe belediye başkanımızın yanı sıra ülkemizin önde gelen çevre örgütlerini davet edeceğiz. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız ve halkımızla birlikte “dur”arak sesimizi bu kez başka bir tondan tüm Türkiye’ye ulaştırmak istiyoruz. Kentimizin en büyük çevre sorunlarından birine karşı mücadele ile çözüme ulaşacağımıza eminim. 21 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de gerçekleştireceğimiz 10 dakikalık ilk nöbetimize herkesi destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol