birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.04.2021 07:03

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Çamlı: Ölüm sebebine Covid-19 yazılmıyor

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Çamlı: Ölüm sebebine Covid-19 yazılmıyor

Berkay SAĞOL

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de Covid-19 kaynaklı vefat sayısının 4 Nisan itibarıyla 32 bin 263’e yükseldiğini açıkladı. Ancak uzmanlar, belediyelerin açıkladığı fazladan ölüm sayıları ve bilimsel projeksiyonlara göre gerçek sayının bunun iki, üç katı olduğunu söylüyor. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Çamlı, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren birçok hastanın ölüm sebebine Covid-19 yazılmadığını belirtti.

Pandemiyle geçen bir yılı değerlendiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, salgın nedeniyle kentte 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından, İzmir’de Mart 2020 yılından itibaren gerçekleşen ölüm sayısının, önceki yıllarda gerçekleşen ölüm sayılarının ortalamasından 6 bin 332 kişi daha fazla olduğu öğrenildi. Bu duruma dikkat çeken Çamlı, vefat sayılarının İzmir’de de resmi olarak açıklanandan yüksek olduğunu kaydetti. Çamlı, “Hastaneye yatırılan birçok hastada tüm bulgular Covid-19’a işaret etse de hastanın PCR testi negatif çıktığı için ölüm raporuna Covid-19’dan kaynaklı ölüm yazılmadı” dedi.

SORUMLULAR İSTİFA ETMELİ

Vaka ve vefat sayılarının hızla arttığına dikkat çeken Dr. Çamlı, “Alınan tek önlem cumartesi günlerine kısıtlama getirilmesi. Haftanın 5 günü hayat tüm hızıyla devam ediyor, tüm işçiler yoğun bir şekilde çalışıyor, toplu taşıma oldukça kalabalık ama sadece hafta sonu yasak. Bu kararın hiçbir gerçekliği yok" diye konuştu. İzmir’de vaka sayısının geçen haftaya göre yüzde 40 arttığını belirten Çamlı, “Vakaların yüzde 55-70’i İngiliz varyantı. Bu varyant oldukça hızlı bulaşıyor. Aşılanma oranı ise yüzde 11-12 civarlarında. Toplumsal bağışıklıktan oldukça uzağız. Sorumlu kişiler sorumluluklarını yerine getiremeyeceklerse istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol