birgün

14° KAPALI

BİRGÜN EGE 07.04.2020 12:58

İzmir Tabip Odası: Sağlık çalışanlarına rutin Covid-19 testi yapılmalı

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu, sağlık çalışanlarına rutin Covid-19 testi yapılması gerektiğini açıkladı. Öte yandan İzmir’de koronavirüs tanısı konulan sağlık çalışanlarının toplam sayısının 111 olduğu belirtildi

İzmir Tabip Odası: Sağlık çalışanlarına rutin Covid-19 testi yapılmalı

BİRGÜN İZMİR

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu, sağlık çalışanlarına rutin Covid-19 testi yapılması gerektiğini açıkladı.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle her gün çok sayıda yeni vaka ile karşılaşıldığının belirtildi. Günlük test sayısının 20 binler seviyesine gelmiş olması olumlu olarak değerlendirildiği açıklamada, test sayının daha da artırılarak Covid-19 pozitif hastaların yakalanıp izole ve tedavi edilmesinin, temaslıların saptanmasının salgın yönetiminde çok önemli olduğunun kaydedildi.

“Sağlık çalışanları pandemiden etkilenen en riski grubu oluşturmaktadır" denilen açıklamada, "Sürecin en başından bu yana vurguladığımız gibi pandemi poliklinik ve servislerinde, acil servislerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, iş yerlerinde çalışan hekimlerin düzenli testlerinin yapılması, hastalığı bulgu olmaksızın geçirenlerin saptanması için gereklidir" ifadeleri kullanıldı.

6 Nisan 2020 tarihinde görsel medyada, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin kentin belli noktalarında, halka açık bir alanda, PCR testi için örnek aldığının görüldüğünün belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Bu kişilerin nasıl seçildiği, örnek alma ortamının uygun olup olmadığı sorularının dışında, İzmir’de binlerce sağlık çalışanı kendilerine rutin olarak Covid-19 testi yapılmasını beklerken bu uygulamanın neye hizmet ettiğini anlamakta güçlük çekiyoruz.
İzmir genelinde pandemi yönetiminde kamu sağlık otoritesi, yerel yönetimler, meslek örgütleri, uzmanlık dernekleri gibi tüm kurumların işbirliği yapmasının önemine bir kez daha işaret etmek istiyoruz.”

İZMİR’DE TOPLAM 111 SAĞLIK ÇALIŞANINA TANI KONDU

Öte yandan Oda, İzmir’de koronavirüs yanısı konulan sağlık çalışanlarının toplam sayısının 111 olduğunu belirtti. İzmir Tabip Odası’ndan yapılan açıklamaya göre tanı konanlar arasında 69 hekim, 27 ebe/hemşire, 10 temizlik personeli, 2 sekreter ve 3 memur çalışan bulunuyor.

izmir-tabip-odasi-saglik-calisanlarina-rutin-covid-19-testi-yapilmali-712410-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız