birgün

4° HAFİF YAĞMUR

İzmir Valiliği'nden 'teleferik ile hasta nakli' iddialarına ilişkin açıklama

İzmir Valiliği, 2014 yılında temeli atılarak 3 yıl içerisinde tamamlanacağı açıklanan Bayraklı yakınlarındaki şehir hastanesinin ulaşım sorunuyla ilgili gündeme gelen 'teleferik ile hasta nakli' iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada teleferik projesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu ileri süren İzmir Valiliği, "Şehir Hastanesi ile ilgili ambulans yolları da dahil tüm ulaşım çalışmaları eşgüdüm içerisinde yürütülmekte. Teleferik ile hasta nakli' vb. söz konusu değildir" ifadelerine yer verdi.

GÜNCEL 26.10.2022 17:17
İzmir Valiliği'nden 'teleferik ile hasta nakli' iddialarına ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

İzmir Valiliği, Bayraklı'da 2014 yılıında yapımına başlanan şehir hastanesinin ulaşım sorunuyla ilgili gündeme gelen "teleferik" iddiasına açıklık getirdi.

Teleferik projesinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu ileri süren İzmir Valiliği, "Şehir Hastanesi ile ilgili ambulans yolları da dahil tüm ulaşım çalışmaları eşgüdüm içerisinde yürütülmekte ve esas ulaşım, çevre yolu ile bağlantılı yollardan sağlanacak olup 'teleferik ile hasta nakli' vb. söz konusu değildir" açıklamasını yaptı.

Hastaneye ulaşım için teleferik önerisinin İzmir kamuoyunda tepki çekmesinin ardından açıklama yapan İzmir Valiliği şunları kaydetti:

"İzmir Şehir Hastanesi'nin ulaşımı ile ilgili olarak, son günlerde basına yansıyan spekülasyonlar hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu doğrultuda, bilindiği üzere, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde her türlü ulaşımın inşaası, düzenlenmesi ve koordinasyonu ilgili mevzuata istinaden büyükşehir belediyelerinin görev ve sorumluluğunda bulunmaktadır. İzmir Şehir Hastanesinin ulaşımı ile ilgili konu bir yönüyle şehirler arası yolları da ilgilendirdiğinden valiliğimizce ilgili kurumların koordinasyonuyla yürütülmektedir. Dolayısıyla karayollarını ilgilendiren boyutunda Karayolları Bölge Müdürlüğü gerekli çözümü üretmekte, İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendisi ile ilgili alanlarda üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmaktadır. Ayrıca, söz konusu hastaneye ulaşımda teleferik kullanımı İzmir Büyükşehir Belediyesinin daha önceden üzerinde çalışmakta olduğu bir proje olup, deprem konutlarını kapsayacak şekilde genişletilerek hayata geçirilmesi valiliğimizce tavsiye edilmiştir. Şehir Hastanesi ile ilgili ambulans yolları da dahil tüm ulaşım çalışmaları eşgüdüm içerisinde yürütülmekte ve esas ulaşım, çevre yolu ile bağlantılı yollar dan sağlanacak olup 'teleferik ile hasta nakli' vb. söz konusu değildir"

İDDİAYI VALİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 3 yıl içinde tamamlanacağı duyurulmasına karşın halen açılışı yapılamayan şehir hastanesinin ulaşım sorununa ilişkin katıldığı bir televizyon programında "teleferik" önerisini gündeme getirmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı teleferik projesi için görüşmeler yaptığını anlatan Köşger, "İkinci bir çevre yolu bizim sorunumuzu çözmez. Mevcut çevre yolu da olağan durumu karşılayamıyor. Teleferik konusunun olabilirliği var. Bazı izinler gerekiyor. Biz o konuda gerekli görüşmeleri yapacağız" demişti.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol