birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.03.2021 14:53

İzmir Valisi vakaların yüzde 50 arttığını açıkladı, CHP’li vekil AKP kongresini hatırlattı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bir haftada yüzde 50'lik vaka artışı, kabul edilemez. Artık frene basmamız lazım” açıklaması yaptı. CHP’li vekil Murat Bakan, artış açıklamasının AKP’in tepki çeken kongresinden iki hafta sonraya gelmesine dikkat çekti.

İzmir Valisi vakaların yüzde 50 arttığını açıkladı, CHP’li vekil AKP kongresini hatırlattı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentte tespit edilen koronavirüs vakalarının geçen haftaya göre yüzde 50 arttığını açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vaka artışı açıklamasının, sosyal mesafe tedbirleri hiçe sayılarak gerçekleştirilen AKP kongresinin ikinci haftasına denk geldiğine dikkat çekti.

EgedeSonSöz’den MuhittinAkbel’in haberine göre, kentteki vaka durumunu değerlendiren İzmir Valisi Köşger, “Galiba biraz fazla normalleştik” derken, bir haftada İzmir'deki pozitif vaka sayısında yüzde 50'lik artış olduğunu dile getirdi. Hafta sonunda emniyet, büyükşehir, ilçe belediyeleri ve STK'larla denetimde olduklarını hatırlatan Vali Köşger, "Ne yazık ki kurallara riayet etmemişler. 13 bin vakayı sınır kabul etmiştik, 13 bini geçtik. İzmir'in 4.5 milyon nüfusu var. Herkesin başına bir polis dikemeyiz, buna imkân yok. Herkes, kendi sağlığını düşünmeli, kendi sağlığını kendisi korumalı. Gördüğümüz kadarıyla hemşerilerimizin rehavet içine girdiklerini gözlüyo6ruz. Bu böyle devam ederse, kırmızıya geçmek içten bile değil" ifadelerini kullandı.

“Bir haftada yüzde 50'lik vaka artışı, kabul edilemez. Artık frene basmamız lazım” diyen Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüz binde 43 olan pozitif vaka oranı, yüzde 64'e çıktı. Bu kötü tabloyu, ancak omuz omuza verirsek aşabiliriz. Vatandaşlar, maskelerini takacak, sosyal mesafe kuralına uyacak. İşletmelerin de çok dikkat etmesi lazım. Evet; bu süreçte çok sıkıntı çektiler, anlıyorum. Yeniden kapanma durumu olsun istemiyoruz. HES kodunu sorgulamadan kimseyi mekâna almayacaklar. Masalar arasındaki mesafeye dikkat edecekler, hijyen kuralına uyacaklar. Vatandaşlarımızı da anlıyorum, çünkü aylardır hafta sonu sokağa çıkamadılar. Kontrollü normalleşme olması lazım. Eğer bunları yapmazsak, İzmir kırmızı olur, dolayısıyla da sert tedbirleri uygulamak zorunda kalırız. Vatandaşlarımızın, işletmecilerimizin bu konuda çok büyük hassasiyet göstermelerini bekliyorum."

Köşger’in açıklamalarının yer aldığı haberi sosyal medya hesabından alıntılayan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Evet, bugün AKP İzmir İl Kongresi'nin 15. günü! ‘Hayırlı olsun!’” diye yazdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol