birgün

22° AÇIK

İzmirli depremzedelerden eylem: Siyasi çekişmelerden bıktık

İzmirli depremzedeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü önünde evleri orta ve az hasarlı yurttaşlar için eylem yaptı. Mezar yeri satan alan depremzedeler, siyasi çekişmelerden bıktıklarını söyledi.

BİRGÜN EGE 08.09.2021 12:42
İzmirli depremzedelerden eylem: Siyasi çekişmelerden bıktık
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmirli depremzedeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü’ne giderek, yaklaşık 1 senedir taleplerinin karşılanmamasına, evleri orta ve az hasarlı olan kişilerin unutulmasına tepki gösterdi. Depremzedeler kefen ve mezar yeri satın alırken, sorunlarının çözümünün hem merkezi hem de yerel iktidar olduğunu belirtti.

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği Başkanı (İZDEDA) Haydar Özkan, depremin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen yaraların sarılmadığını söyledi. Özkan, “3 bin 500 ağır hasarlı konut malikine çözüm bulunduğu sanılmakla birlikte; geriye kalan 66 bin az hasarlı, 8 bin 500 orta hasarlı konut sahibi yurttaşımız unutulmuş, depremzede yerine konulmamıştır. Sanılanın aksine bu hasarlı konutlarda oturan birçok konut sahibi korkuyla evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Canlarımızı yitirdik, evlerimizi yitirdik, artık barınacağımız tek yer üç karış olan mezar yeridir diyerek mezar yeri satın almak adına depremzedeler olarak burada buluştuk” dedi.

izmirli-depremzedelerden-eylem-siyasi-cekismelerden-biktik-919235-1.

‘GİRECEĞİMİZ YER ÜÇ KARIŞLIK MEZAR’

Depremzedeler arasında ayrım yapıldığını dile getiren Özkan, “Hasar durumundan bağımsız olarak proje alanında konutu bulunan tüm yurttaşlarımız aynı ödeme olanaklarından yararlanmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ivedilikle oluşan bu zararları tazmin etmelidir. Buna ek olarak, proje alanında yer almayan ancak hasarlı bulunan bağımsız bölümler için yerel yönetim emsal artış isteğini, merkezi hükümet ise faizsiz kredi talebini görmezden gelmektedir. Nihayetinde bir kısım yurttaşımız kiracı olarak borcuna borç katmış, bir kısım yurttaşımız ise hasarlı konutlarda yaşamaya devam ederek olası bir depremde adeta ölümü beklemek zorunda bırakılmıştır. Sorunlarımızın çözümü merkezi ve yerel iktidardadır. Depremzedelerimiz kısır siyasi çekişmelerden sıkılmıştır. Siyaset kurumu depremzedelerin sorunu için çözüm üretmezse gideceğimiz yer üç karışlık mezardan başka bir yer olmayacaktır” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol