birgün

15° AÇIK

İzmirli gazetecilerden 10 Ocak için 10 maddelik bildiri

İzmir'de çalışan muhabirler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde 10 maddelik bir bildiri yayımlayarak sahada çalışan emekçilerin yaşadıkları sorunları dile getirdi.

BİRGÜN EGE 10.01.2022 16:04
İzmirli gazetecilerden 10 Ocak için 10 maddelik bildiri
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Türkiye’de 1961 yılından beri her yıl 10 Ocak günü kutlanan ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ için İzmir’de görev yapan saha muhabirleri yazılı bir metin hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı. Sahada görev alan muhabirlerin yaşadığı zorluklara dikkat çekilen açıklamada, birçok konuda eleştiri ve talep yöneltildi.

Gazetecilerin ‘çalışan veya çalışmayan’ ayrımı yapılmadan tüm gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün kutlandığı belirtilen açıklamada, “Çağrımızdır; Bizler, alanda emek veren muhabirler olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde kendi sözümüzü kendimiz söylemek istedik. Ortak görüşlerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz 10 maddelik bu bildiriyle amacımız; yalnızca, ‘yaşayan bilir’ diyerek, dışarıdan belki görülen ama önemsenmeyen belki de görülmeyen sıkıntılarımızı yüksek sesle dile getirmek ve bir farkındalık yaratmak” denildi.

‘MESLEK ONURUNUN ZEDELENMESİNE KARŞI ÇIKIYORUZ’

Yaşanan birçok sorun ve talepler ise şu şekilde sıralandı:

“-Sorunlarını ve taleplerini dile getirdiğimiz, görüşlerine yer verdiğimiz kişi, kurum ya da kuruluşlara bilgi almak için ulaşmaya çalıştığımızda; bizi bekletmemelerini ve geri dönüş sağlamalarını istiyoruz. Bizler herkesin sesi olmaya çalışırken karşılığında gördüğümüz olumsuz tavırları hak etmiyoruz.
-Basın daveti üzerine görev için gittiğimiz programlarda bize uygun fiziki koşulların sağlanmaması (yer, priz, masa ve sandalye vs verilmemesi) işimizi yapmamızı zorlaştırıyor. Zaten yoğun bir tempoda ve zor koşullarda çalışan bizler, bu yaklaşımın değişmesini istiyoruz.
-Özel sektör çalışanı olsak da aynı zamanda bir kamu görevi yaptığımızın farkına varılmasını talep ediyor ve işimizi yaparken herhangi bir kişi, kurum ya da kuruluş tarafından engellemeyle, müdahaleyle karşılaşmak veya şiddete uğramak istemiyoruz.
-Mesleğimizi layıkıyla yapmak için elimizden gelen çabayı sarf ederken mobbinge uğramak istemiyoruz. Basın emekçisine yapılan her türlü baskının karşısında olduğumuzu hatırlatıyoruz.
-Haber takibinde teknik destek sağlanmaması, programların zamanında başlamaması işimizi zorlaştırıyor. Bunların dikkate alınmasını ve çözülmesini talep ediyoruz.
-Sigortasız/basın sigortasız, yemek ve yol desteği olmaksızın, düşük ücretle çalışmaya mecbur bırakılmak istemiyoruz.
-‘Esnek çalışma’ adı altında yaptığımız fazla mesailer için emeğimizin karşılığını alabildiğimiz bir iş hayatı talep ediyoruz.
-Halkın haber alma hakkı için her koşulda çalışan muhabirlerin, kişi, kurum ya da kuruluşlar tarafından yok sayılmasını ve gereken saygının gösterilmemesini kabul etmiyoruz.
-Basın davetlerinde ‘yemekli-kahvaltılı’ gibi ibarelerin özellikle belirtilerek meslek onurunun zedelenmesine karşı çıkıyoruz.
-Gazetecilerin ‘çalışan ve çalışmayan’ olarak ayrılmadığı, baskıların son bulduğu, işsiz kalma korkusu yaşamadığımız, mesleğimize gereken saygının gösterildiği ve haklarımıza sahip olabildiğimiz 10 Ocak’lar diliyoruz.”

'ELBET BİR GÜN BAYRAM OLARAK KUTLANACAK'

İzmir Gazeteciler Cemiyeti de yazılı bir açıklama yaparak, her yıl 10 Ocak’lara yeni umutlarla girmenin arzu edildiğini belirtti. Açıklamada, “Basının üzerindeki baskıların kalktığı, gazetecilerin haberlerini, köşe yazılarını özgür bir ortamda yazdığı, medyadan bağımsız araştırma, inceleme analiz ve röportajların beklendiği, meslektaşlarımızın emeklerinin karşılığını alabildiği bir Türkiye umuduyla… Ancak ne yazık ki aksine daha karamsar bir tablo ile karşılaşıyoruz. Medya kuruluşlarının var olma savaşı verdiği, işsizliğin hüküm sürdüğü, basın özgürlüğü karnemizin kırıklarla dolu olduğu bir süreç hız kesmiyor” denildi.

‘Tek sesli’ medya yaratma planının, 2022 yılında azalacağına ivme kazandığı ifade edilen açıklamada, şunlar vurgulandı: “Eleştirel ve bağımsız yayın yapan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen ulusal gazete ve medya kuruluşları baskılara rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bütün zor şartlara rağmen, gazeteciler halka gerçekleri söylemeye devam edecektir. Mesleklerini sürdürebilme mücadelesi veren meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, ancak çalışamayan, çalıştırılamayan ve mesleğini sürdüremeyen tüm meslektaşlarımız adına mücadelemizin yüksek sesle süreceğini bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol