birgün

2° AÇIK

BİRGÜN EGE 21.01.2021 20:16

İzmirli gençler kayyumlara karşı bir araya geldi: Tüm üniversitelerdeki kayyumlar acilen istifa etmelidir

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler sürerken, İzmirli gençler Karşıyaka'da bir araya geldi

İzmirli gençler kayyumlara karşı bir araya geldi: Tüm üniversitelerdeki kayyumlar acilen istifa etmelidir

Berkay SAĞOL

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan kayyum karşıtı protestolar büyük bir hızla ülkenin dört bir yanındaki üniversitelere yayıldı. Üniversite bileşenleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri duruma tepki gösterdi. İzmir Üniversite Dayanışması Karşıyaka İskele'de eylem düzenledi.

‘Kayyum’ rektörlere karşı sözlerini söylemek için İzmir Karşıyaka İskelesi’nde toplanan gençler, kendilerinin siyasal iktidar tarafından terörist ilan edilip hedef gösterildiğini ancak bugün yine sözlerini söylemek için buluştuklarını söylediler.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Elif Yerlikaya, “Atanmaları konusundaki tek kriter iktidara bağlılıkları olan kayyumların, rektörlük vasfını taşıyacak liyakat göstermediği, saray vizyonuyla donatıldıkları açıktır. Boğaziçi kayyumu, emek hırsızı Melih Bulu’nun ilk icraatı, üniversitenin kapısına kelepçe vurdurmak olmuştur. Hala Boğaziçi’nin kapısı önünde onlarca polis beklemekte. Üniversitelere siyasi iktidarın baskı ortamını yaratma aracı olarak yerleştirilen polis teşkilatı kampüslerden derhal çekilmelidir. Biz üniversitelerin öznesi öğrenciler, hakkımızda alınan kararları ne kayyumun ne de siyasi iktidarın eline bırakacağız. Üniversitelerin AKP teşkilatlarına dönüşmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

izmirli-gencler-kayyumlara-karsi-bir-araya-geldi-tum-universitelerdeki-kayyumlar-acilen-istifa-etmelidir-832169-1.

KAPIDAKİ KELEPÇE TUTSAKLIĞIN SEMBÖLÜ

Üniversitelerin iradesi gasp edenlerin bu ülkede kimseye özgür olma imkanı tanımayanların olduğunu dile getiren Yerlikaya, "Biz bu kayyumcu zihniyeti, belediyelerine kayyum atanan, seçme ve seçilme hakkı gasp edilen Kürt halkından tanıyoruz. Biz bu kayyumcu zihniyeti, kadınların rahmine el uzatan cüretkarlığından, LGBTİ+’ların kimliğine saldıran aymazlığından tanıyoruz. Biz bu kayyumcu zihniyeti, emekçiye kuru ekmeği reva gören; kuru ekmeği dahi olmadığını söyleyene ‘abartma’ diyebilen pişkinliğinden tanıyoruz. 4 Ocak günü üniversitenin kapısına vurulan kelepçe, yalnızca akademinin değil, bu ülkede ezilen tüm kesimlerin tutsaklığının sembolüdür" diye konuştu.

Öğrencilerin talepleri ise şu şekilde:

- Tüm üniversitelerdeki kayyumlar acilen istifa etmelidir.

- Üniversitelerde akademisyenlerin, öğrencilerin ve okul emekçilerinin dahil olacağı demokratik rektörlük seçimleri yapılmalı; üniversite bileşenlerinin üniversite yönetiminde söz, yetki ve karar hakkı olmalıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol