İzmir’in 8 bin yıllık Karakılçık Buğdayı, okyanusu aşarak Amerika ve Kanada’ya ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Makarnalar New Jersey ve Toronto’daki marketlerde yerini alacak” dedi.

İzmirli Karakılçık ABD ve Kanada’da
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım projeleriyle küçük üretici ihracatçı olma yolunda ilerliyor. 8 bin yıllık İzmirli Karakılçık Buğdayı okyanusu aşarak Amerika ve Kanada’ya ulaştı. 

İçeriğindeki protein oranı, besleyiciliği ve atalık tohum olması nedeniyle tüketicilerin ilgisini çeken İzmirli Karakılçık Makarnasının ihracat yolunda ilerlediğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tüm anlaşmaları imzalanan makarnalar yola çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey ve Kanada’nın Toronto şehirlerinde marketlerde yerini alacak. Önümüzdeki dönemde İzmirli markalı ürünlerin Amerika kıtasında birçok şehirde marketlerde yer alması için ihracat çalışmalarımız devam edecek” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZTARIM A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler ise, “Türkiye’nin en büyük yerel tohum hareketine dönüşen 8 bin yıllık tohum Karakılçık Buğdayı’nın hikâyesi önemli. Seferihisar Gödence köyünde 1 torba tohum ile başlayan serüven bugün 12 bin dönüm araziye yayılmış durumda. Yerel hayvan ırkları ve yerel tohumların desteklenmesi, yaygınlaştırılması projenin en önemli hedefleri arasındaydı. Et ve süt ürünlerinde olduğu gibi Karakılçık Buğdayı’nda da alım garantili sözleşme yaparak İZTARIM aracılığıyla üreticilere ücretsiz tohum desteği verdik. Tohum desteği verilen üreticilerle sözleşme imzalandı ve projenin yaygınlaşması için ‘iki katı fiyat’ politikası devreye alındı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatın iki katını Karakılçık Buğdayı üreticilerimize hasatta vermeyi taahhüt ettik. 80 ton Atalık Karakılçık ve Saz Çavdarı tohumunu 2022 yılı içinde 4 bin dekar alana ektik ve çiftçimize yaklaşık 4 milyon liralık destek sağladık. 2022 yılının hasadında 350 tonluk ürün elde ederek bu tohumların bir kısmıyla yaklaşık 12 bin dönüme ekilmek üzere 2023 üretim sezonu için Karakılçık tohumunu dağıttık” diye konuştu. 

REKOR SAYIYA ULAŞILDI

2023 yılı için 500’ü aşan üreticiyle 12 bin dönüme ekilen Karakılçık Buğdayı’nın hasat döneminde rekor bir rakkama ulaşarak bin 500 tonun üzerinde ürünle Türkiye’nin en büyük yerel tohum hareketine imza attığını vurgulayan Onkardeşler, “Bu yılki fiyat beklentileri üzerinden üreticilerimize yaklaşık 30 milyon liranın üzerinde ödeme gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Terra Madre İzmir Fuarı’yla lansmanı yapılarak tüketicilerin beğenisine sunulan İzmirli markalı Karakılçık Makarnası, Karakılçık Buğdayı’ndan elde edilen ve taş değirmende üretilen unla katkısız koruyucusuz olarak yapılıyor. Sağlıklı ve güvenli İzmirli Makarna Penne, Fusulli, Tagliatelle, Yassı, Arpa Şehriye, Çocuk çeşitleri ve sebzeli seçenekleriyle raflarda yer alıyor. İzmirli Makarnaları, Halkın Bakkallarında ve izmirliden.com web sitesinden satın alınabiliyor.