birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 08.03.2017 20:57

İzmit’te 8 Mart için sokağa çıkan kadınlara polis saldırdı: 40 gözaltı

İzmit’te 8 Mart için sokağa çıkan kadınlara polis saldırdı: 40 gözaltı

UMUT ÖZTÜRK

Kocaeli'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis saldırdı, 75 kadın gözaltına alındı.

Kocaeli İzmit ilçesinde bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş yapmak isteyen Kadın Platformu üyesi kadınlara polis saldırdı. Saldırı esnasında 75 kadın gözaltına alınırken, duruma tepki gösteren vatandaşlar da darp edildi.

izmit-te-8-mart-icin-sokaga-cikan-kadinlara-polis-saldirdi-35-gozalti-255234-1.

İzmit Belediye İşhanı önünde saat 18.30'da toplanan Kadın Platformu üyesi kadınlar polis barikatıyla karşılaştı. Eylemin yasal olmadığını ve kitlenin dağılması için anons yapan polise kadınlar sloganlarla karşılık verdi. Kadınlar "Bir Yerine Bin HAYIR'la" şarkısını söyledi ve "Bağır Herkes Duysun Erkek Şiddeti Son Bulsun" , "Tacize, Tecavüze, Şiddete HAYIR ! " sloganlarıyla beklemeye devam etti. Basın açıklamasını okumak isteyen kadınlara polis, onun da yasak olduğunu söyleyerek saldırdı. Polis saldırısında 75 kadın gözaltına alınırken duruma tepki gösteren vatandaşlar da darp edildi.

izmit-te-8-mart-icin-sokaga-cikan-kadinlara-polis-saldirdi-35-gozalti-255233-1.

Polis saldırısının ardından durumu kınamak için Kocaeli Eğitim-Sen şubesinde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamayı okuyan Sibel Yılmaz, bu saldırıların kabul edilemez oldugunu belirterek, "Kadınlara yönelik her saldırı Akp iktidarından bağımsız düşünülemez." dedi. Açıklamaya devam eden Yılmaz: "Ayrıca dün Türk Metal İş üyesi kadın işçileri taşıyan servisin devrilmesi sonucu 7 kadın işçinin katledilmesini de unutmuyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol