birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 22.03.2021 14:05

İZSU’ya çağrı: Atık su arıtma tesisin yeri değişmeli

Urla'nın Özbek Mahallesi'ne İZSU tarafından kurulacak atık su arıtma tesisine bölge halkı tepki gösterdi. Arıtma tesisine karşı olmadıklarına ancak yapılacak yerin değişmesini isteyen bölge halkı, tesisin faaliyete geçmesi halinde Eğriliman Koyu’ndaki balık faunasını yok edeceğini belirtti.

İZSU’ya çağrı: Atık su arıtma tesisin yeri değişmeli

BERKAY SAĞOL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atık suların otomatik olarak arıtıldığı paket arıtma tesislerinin sayısını artırıyor. Bu kapsamda Urla’nın bin 750 nüfuslu Özbek Mahallesi’nde de bin metrekarelik hazine alanı üzerinde paket arıtma tesisi kurulması için çalışmalara başlandı. İZSU, 125 metreküp artıma kapasitesine sahip olacak tesisle ilgili imar plan çalışmalarını tamamladı.

Özbek Mahallesi sakinleri çevre kirliliğine ve Eğriliman Koyu’ndaki balık faunasını yok edeceğini ileri sürerek, projenin yapılacağı yerin yanlış olduğunu söylüyorlar.

izsu-ya-cagri-atik-su-aritma-tesisin-yeri-degismeli-855472-1.

Özbek Köyü Sivil İnisiyatifi’nden Saliha Kuşçan, tesise karşı olmadıklarını ancak tesisin kurulacağı yere itiraz ettiklerini söyledi. Eğriliman Körfezi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği ‘Hassas Koy ve Alanlar’ sınırlarının içinde olduğunu ifade eden Kuşçan, “Yönetmelikler hassas koylara yapılacak tesislere deşarjın alıcı ortamdaki ekolojik dengeleri bozmayacağı ayrıntılı bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı takdirde izin veriyor. Bu konuyu hatırlattığımızda İZSU yetkilileri bize ‘Dere denize dökülmüyor. Merak etmeyin’ açıklaması yaptılar. Oysa dere 1,3 kilometre sonra Eğriliman koyununa dökülüyor. Hatta konu muhtarımıza sorulduğuna ‘Arıtmadan tertemiz bir su çıkacak. Bu su denize de faydalı olacak’ şeklinde yanıt aldık” dedi.

izsu-ya-cagri-atik-su-aritma-tesisin-yeri-degismeli-855473-1.

Bölgede sık sık sel yaşandığını belirten Kuşçan, “Arıtma tesislerinin yar seçiminde bölge halkının görüş ve onayı alınması gerekir. Oysa bu tesisin yer seçimi aşamasında köyümüzdeki pek çok kişinin bilgisi olmadı. Eğriliman bizim için bir doğa mirası. Burası sadece bir deniz değil. Bölgedeki sürdürülebilir yaşamın olmazsa olmazı. Bu köyün geleneksel mutfağının en önemli kısmı deniz mahsullerinden oluşuyor. Eğriliman'ı kaybedersek sadece balıkçılığımız zarar görmeyecek. Aynı zamanda köyümüzün zenginlikleri ve geçmişle bağı da yok olacak” diye konuştu.

izsu-ya-cagri-atik-su-aritma-tesisin-yeri-degismeli-855474-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol