birgün

5° AÇIK

DÜNYA 06.01.2021 13:09

Jacob Blake’i vuran polisler aleyhinde dava açılması talebi reddedildi

ABD’de Wisconsin Savcısı, siyah yurttaş Jacob Blake’i sırtından 7 kez vuran polisler aleyhinde dava açılması talebini reddetti.

Jacob Blake’i vuran polisler aleyhinde dava açılması talebi reddedildi

Wisconsin Savcılığı, Jacob Blake’i sırtından 7 kez vuran polisler aleyhinde dava açılması talebini reddettiğini duyurdu.

ABD’nin Wisconsin eyaletine bağlı Kenosha kentinde Jacob Blake adlı siyah yurttaş, ABD polisi tarafından sırtından 7 kez vurulmuştu. 23 Ağustos’ta yaşanan olayın ardından yüzlerce protestocu sokaklara dökülmüş, günlerce süren protestolar nedeniyle gece saatlerinde kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Blake’i sırtından vuran polis memurlarının cezalandırılması için savcılığa başvurulmuştu.

İHA’da yer alan habere göre, Wisconsin Savcılığı, Jacob Blake’i sırtından 7 kez vuran polisler aleyhinde dava açılması talebini reddettiğini duyurdu. Karara gerekçe olarak, olayda polis memurlarının meşru müdafaa için ateş açtıkları iddiasını çürütecek herhangi bir kanıt bulunmaması gösterildi. Kenosha İlçe Savcısı Michael Graveley, Blake’in yanında bıçak taşıdığını ve polisin bıçaklanmaktan korktuğu için Blake’e müdahale ettiğini öne sürdü.

abd-de-siyah-jacob-blake-i-7-el-ates-ederek-vuran-polisler-aleyhinde-dava-acilmasi-talebi-reddedildi-825588-1.

‘KARARLA BİRLİKTE ADALET SİSTEMİNE OLAN GÜVEN DAHA ÇOK SARSILDI’

Blake’in ailesi, karara yönelik öfkelerini dile getirdi. Jacob Blake’in amcası Justin Blake, “Bu karar; şehri, eyaleti ve ulusu yıllarca etkileyecek. Hükümet, halk için var değil mi? Polis terörüne izin vermeleri bize haksızlık" dedi. Blake ailesinin avukatı Ben Crump da yaptığı açıklamada, kararla birlikte adalet sistemine olan güvenin daha çok sarsıldığını kaydetti.
Savcılığın tartışmalı kararı, sivil toplum örgütleri ve bazı kamu görevlileri tarafından da tepkiyle karşılandı. Kararla birlikte, Blake'in 23 Ağustos’ta vurulmasının ardından gerçekleştirilen şiddetli protestoların fitilinin yeniden ateşleneceği öne sürüldü. Demokrat Vali Tony Evers, eşitlik çağrısında bulunarak, “Söz konusu karar, işimizin hala bitmediğinin bir kanıtı” dedi.

Teğmen Mandela Barnes ise sosyal medya hesabında olaya ilişkin açıklamasında, “Keşke şaşırdığımı söyleyebilseydim. Bu karar, adaletin yanlış uygulandığına bir örnek daha teşkil ediyor” ifadelerini yer verdi.

‘ADALET YOKSA BARIŞ YOK’

Kararın ardından dün akşam şehir merkezinin kuzeyinde 20 protestocu toplandı. Protestocular, “adalet yoksa barış yok" sloganları atarak yürüyüş düzenledi. Gösteriye katılan Milwaukee'li 33 yaşındaki aktivist Vaun Mayer, "Alıştık artık, zaten bundan farklı bir şey beklemiyorduk” dedi.

Blake’in vurulmasına ilişkin federal sivil haklar soruşturmasının devam ettiği bildirilirken, ABD'nin Wisconsin Doğu Bölgesi avukatı Matthew Krueger, Adalet Bakanlığı'nın suçlamalara ilişkin kendi kararını vereceğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol