birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.02.2020 17:52

Japon gemisindeki Ukraynalılar tahliye edilmeyi reddetti

Japonya’da haftalardır karantina altındaki gemide bulunan 24 Ukrayna yurttaşı ülkelerine dönme teklifini reddetti

Japon gemisindeki Ukraynalılar tahliye edilmeyi reddetti

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Kriz Masası Yöneticisi Maksim Kovalenko, koronavirüs nedeniyle 4 Şubat'tan bu yana Japonya'nın başkenti Tokyo'da karantina altına alınan 'Diamond Princess' adlı gemide bulunan 25 Ukrayna yurttaşından 24'ünün, Ukrayna'ya tahliye edilme teklifini reddettiğini belirtti.

Kovalenko, “Gemide bulunan 25 vatandaşımızdan 24'ü, Ukrayna'ya geri getirilme teklifini reddetti. Ancak diğer vatandaşımızla da görüşmelerimiz devam ediyor. Reddedenler tamamen kendi isteğiyle bu kararı aldılar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yaklaşık 80 Ukrayna vatandaşı, Çin'in Wuhan kentinden özel bir uçak seferiyle Ukrayna'ya getirilmişti.

Tahliye edilenleri, "virüs bulaştırma" endişesi nedeniyle istemeyen bazı kişiler yolları kapatıp polisle çatışmıştı.

Tahliye edilenleri taşıyan otobüsler taşlanmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Japonya'da gemide karantina altında tutulan Ukraynalıların, tahliyeyi bu sebeple reddettikleri düşünülüyor.

(İHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız