birgün

23° AÇIK

DÜNYA 11.05.2021 10:11

Japonya Başbakanı Suga'dan OHAL için özür

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ülkede olağanüstü halin (OHAL) uzatılması sebebiyle kamuoyundan özür diledi.

Japonya Başbakanı Suga'dan OHAL için özür

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide parlamento oturumunda, muhalefet partilerinin salgının, 25 Nisan-11 Mayıs'taki süreçte kontrol altına alınamayıp OHAL'in 31 Mayıs'a dek uzatılmasına yönelik eleştirilerine cevap verdi.

Suga, Japon Komünist Partisinden (JCP) Tadaşi Şimizu'nun, insan hayatını ve refahını koruma sözü veren hükümetin, Kansai bölgesindeki ölümlerden sorumlu tutulması gerektiğine yönelik sözleri üzerine, hükümetin nisandan beri yatak kapasitelerini artırdığını belirtti.

Buna rağmen bölgedeki vahim durumun gözler önünde olduğunu ifade eden Suga, OHAL döneminde salgının kontrol altına alınamaması sebebiyle kamuoyundan özür diledi.

Halk için Demokratik Parti'den Yuiçiro Tamaki'nin Tokyo Olimpiyatları'na ülke içinden seyirci kabul edilmeyeceği iddialarına ilişkin "Yerel izleyici olmazsa ne düzeyde gelir kaybı bekliyorsunuz ? Vergi mükellefleri ne kadarını karşılayacak ?" sorusu üzerine Suga, turnuvanın düzenlenmesi konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Suga, "Organizasyon Komitesinin birkaç senaryoya göre hazırlık yaptığının farkındayım. Seyirci kararına ilişkin, turnuvanın güvenle düzenlenebilmesi için yurt dışı ve yurt içi salgın durumunu gözlemleyeceğiz." diye konuştu.

KAMUOYU DESTEĞİ DÜŞÜYOR

Japonya'da Başbakan Suga Yoşihide kamuoyu desteği, göreve geldiği Eylül 2020'den beri en düşük seviyesine geriledi.

Kamu yayıncısı NHK'nın hafta sonu telefon yoluyla 18 yaş üstü 2 bin 92 kişiye düzenlediği ankete göre, Suga kabinesine verilen kamuoyu desteği düştü.

Buna göre, Suga'ya destek geçen aya kıyasla 9 puan düşüşle yüzde 35'e geriledi; Suga'yı beğenmeyenlerin oranı ise 5 puan yükselişle yüzde 43'e çıktı.

Böylece, önceki Başbakan Abe Şinzo'nun sağlık gerekçesiyle ağustosta istifasının ardından Eylül 2020'de göreve gelen Suga'ya kamuoyunun desteği, bugününe kadarki en düşük seviyesini gördü.

OHAL GENİŞLETİLDİ

Kamu yayıncısı NHK'nın haberinde, salgın öncesinde Tokyo Olimpiyatları kapsamında 10 milyon bilet satışı ve 800 milyon dolar gelir hedeflendiği kaydedildi.

Komite, deniz aşırı seyircilerin turnuvaya kabul edilemeyeceğini daha önce açıklamıştı. Ülke içi seyirci kabul edilmesine ilişkin kararın haziranda duyurulması bekleniyor.

Daha önce 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Geçen hafta Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Başbakan Suga, OHAL'in Tokyo, Osaka, Hyogo ve Kyoto bölgelerinde ay sonuna dek uzatıldığını açıklamıştı.

Karar kapsamında Aiçi ve Fukuoka eyaletleri de yarın itibaren 31 Mayıs'a kadar OHAL kapsamında olacak. (AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol