birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Japonya’da aşırı sıcaklar nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti

Japonya’nın başkenti Tokyo'da termometreler 1875 yılından bu yana haziran ayında görülen en yüksek değer olan 36,4'ü gösterdi. Ülkenin farklı kesimlerinde sıcaklık değerleri 39 dereceyi aşarken, en az 12 kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

DÜNYA 30.06.2022 14:50
Japonya’da aşırı sıcaklar nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Japonya’da en az 12 kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Tokyo'da sıcaklık rekoru kırdı. Japonya Meteoroloji Ajansı'ndan (JMA) yapılan açıklamada, bugün 1875 yılında söz konusu alanda verilerin toplanmaya başlamasından bu yana haziran ayında görülen en yüksek değer olan 36,4 derecelik sıcaklığın ölçüldüğü bildirildi.

Japonya'nın Saitama eyaletinde 39,9, Gunma eyaletinde 39,7 ve Shizuoka'da 39,4'ü bulan sıcaklar, en az 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Tokushima eyaletindeki Naruto şehrinde yaşayan 80'li yaşlarında 1 kişinin dün evinde ölü bulunduğu açıklanırken, yapılan detaylı incelemede şahsın sıcak çarpması sonucu yaşamını yitirdiğinin tespit edildiği bildirildi, evde klima ya da vantilatör bulunmadığı kaydedildi.

Tokyo Adli Tıp Kurumu ise, başkentte haziran ayında en az 11 kişinin sıcak çarpmasından öldüğünü duyurdu. JMA, aşırı sıcaklar nedeniyle mecbur olmadıkça dışarıya çıkmama çağrısında bulunurken, uzmanlar ise bol sıvı tüketilmesi, klima kullanılması ve yakın temas bulunmayan açık alanlarda maske takılmaması konusunda uyardı.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol