birgün

23° PARÇALI BULUTLU

SPOR 27.05.2020 12:46

Japonya’da seyircisiz futbola ‘çözüm’: Uzaktan tezahürat

Haziran sonu-temmuz başında liglerin seyircisiz olarak yeniden başlatılmasının planlandığı Japonya’da, ‘uzaktan tezahürat’ uygulaması geliştirildi. Taraftarlar cep telefonu uygulamasıyla maçlara uzaktan tezahüratla katılabilecek

Japonya’da seyircisiz futbola ‘çözüm’: Uzaktan tezahürat

Dünyanın pek çok ülkesi gibi koronavirüs sürecinde spor müsabakalarını askıya alan Japonya’da, haziran sonu ya da temmuz başında başlatılması planlanan futbol maçları konusunda hayli ilgi çekici bir fikir geliştirildi.

Seyircisiz oynanacak maçlarda, takımların taraftarları geliştirilen bir cep telefonu uygulamasını indirerek karşılaşmalara tezahüratlarla katılabilecek.

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Japon firması Yamaha tarafından geliştirilen uygulamaya ‘Romote Cheerer - Uzaktan tezahürat’ adı verildi.

Uygulamayla maçları televizyon, radyo ya da internetten takip eden taraftarların yaptıkları tezahüratlar, gerçek zamanlı olarak maçların oynandığı stadyumlardaki hoparlörlere iletilecek.

Taraftarlar tezahürat için, uygulamada yer alan seçimleri kullanacak. Bu seçimler alkış, marş ve yuhalama sesleri gibi tepkiler olacak.

HENÜZ HAKEM PROTESTOSU YOK

Uygulamada henüz hakemlerin kararlarıyla ilgili ‘görüş bildirme’ seçeneğinin sunulmadığı kaydedildi.

Yamaha'dan yapılan açıklamada, bu uygulamayla statlarda ‘seyircili bir atmosfer yartmanın hedeflendiği’ ifade edildi.

Şirket, bu uygulamanın diğer spor müsabakalarında da kullanılabileceğini belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız