birgün

20° AÇIK

Japonya iki yıl sonra turistlere kapıları açtı: Türkiye sarı kategoride

Japonya sınırları yabancı turistlere 2 yıl sonra yeniden açıldı. Yabancı turistler, seyahatleri boyunca maske takacak ve özel sağlık sigortası yaptıracak. Yönerge kapsamında yeni dönemde ülkeler "pozitif vaka seyrine göre" 3 bölümde kategorize edilecek. Türkiye, aşı istenen 'sarı renk' kategori ülkeleri arasında yer aldı.

DÜNYA 10.06.2022 12:32
Japonya iki yıl sonra turistlere kapıları açtı: Türkiye sarı kategoride Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Japonya hükümeti, yabancı turistlere yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kapattığı sınır kapılarını yaklaşık 2 yıl sonra yeniden açtı.

Japonya, Covid-19 ile mücadele kapsamında iki yıldan fazla süredir yabancı turistlere karşı uyguladığı sınır önlemlerini kaldırdığını duyurdu.

ÜLKELER 3 BÖLÜME AYRILACAK

Hükümetin kararı doğrultusunda Japonya Turizm Ajansı (JTA) yeni dönem turist kabul yönergesini duyurdu. Yönerge kapsamında yeni dönemde ülkeler "pozitif vaka seyrine göre" 3 bölümde kategorize edilecek.

Çıkış ülkeleri, düşük riskli kabul edilen "mavi renk" grubunda olduğu sürece yolcularda karantina ve girişte Covid-19 test şartı aranmayacak. Bu grupta halihazırda ABD, İngiltere, Çin, Güney Kore dahil 98 ülke bölge yer alıyor.

MASKE VE SAĞLIK SİGORTASI ŞARTI

Türkiye'nin de dahil olduğu "sarı renk" grubu çıkışlı yolcularda ise Covid-19'a karşı 3 doz aşı şartı aranacak. Aşılarını vurulanlar karantina ve testten muaf olacak.

Aşılandığını belgeleyemeyenler ile yüksek riskli kabul edilen "kırmızı grup" ülkeleri çıkışlı yolcular karantinaya ve Covid-19 testine tabi tutulacak.

Belirli turistik noktaları "paket turlar" halinde ziyaret edebilecek gruplar arasında vaka saptanması halinde, yerel idarelerin salgına müdahale kapasiteleri ölçülecek.

Yabancı turistlerden, seyahatleri boyunca maske takmaları ve özel sağlık sigortası yaptırmaları talep edilecek.

Öte yandan popüler turizm noktalarından kuzeydeki Hokkaido ve güneydeki Okinawa iniş ve kalkışlı uluslararası uçuşlar yeniden başlayacak.

Hükümet ay başında ülkeye günlük yolcu giriş kapasitesini 20 bine yükseltmişti. Ülkeyi 2019'da 32 milyon yabancı turist ziyaret etmişti.

JTA, Covid-19 salgınının yol açtığı sosyo-ekonomik şartlar sonrası 2021'de 245 bin 900 yabancı turistin ülkeye geldiğini duyurmuştu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol