birgün

17° AÇIK

DÜNYA 01.04.2020 10:29

Japonya koronavirüs tedavisinde kullanılacak ilaç için çalışmalara başladı

Japonya, koronavirüsün tedavisinde kullanılması beklenen Avigan adlı grip ilacının etkinliğinin kanıtlanması için klinik çalışmalara başlandı. Çalışmalar haziran ayında sona erecek

Japonya koronavirüs tedavisinde kullanılacak ilaç için çalışmalara başladı

Japonya'da üretilen Avigan adlı grip ilacının koronavirüs tedavisinde kullanılabilmesi için klinik çalışmalara başlandığı bildirildi.

Yüz kişiyi kapsayacak araştırma sürecinde ilacın koronavirüsü semptomları karşısındaki etkinliğini test edeceği öğrenilen araştırmacıların, çalışmalarını haziran sonunda tamamlamayı hedeflediği belirtildi.

Avigan'ın etkinliğinin kanıtlanması halinde, Japonya hükümetinden koronavirüsü tedavisinde kullanılmak üzere onay alması bekleniyor.

JAPONYA HÜKÜMETİ AÇIKLAMIŞTI

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, daha önce yaptığı açıklamada enfekte olmuş hastaların tedavisinde gribe karşı geliştirilen bir ilacın kullanılabileceğini söylemiş, Avigan adlı ilacın tedavide sonuç verip vermediğini belirlemek üzere klinik çalışmalara başlanacağını duyurmuştu.

Kato, ilacın etkisinin kanıtlanması halinde kullanımına onay vermeyi planladıklarını belirtmişti.

'ETKİNLİĞİNİ KANITLADIK'

Çinli araştırmacılar ise yaklaşık iki hafta önce yaptıkları açıklamada ilacın etkinliğinin ülkedeki farklı sağlık kuruluşları tarafından yapılan klinik çalışmalarda kanıtlandığını duyurmuştu.

İlacın vuhan ve Shenzen şehirlerinde sırasıyla 240 ve 80 kişilik hasta grupları üzerinde denendiğini aktaran Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Müdürü Zhang Xinmin, hastalardan Avigan ilacı verilenlerin ortalama 4 gün içinde negatif sonuç verdiğini söylemişti.

İlacı kullanmayan hastalarda ise sürecin 11 günü bulduğunu kaydeden Zhang, Avigan'ın zatürre başta olmak üzere koronavirüs semptomlarını gerilettiğinin ve belirgin bir yan etkisinin olmadığının da altını çizmişti.

Avigan Tablet'in, daha önce ebola virüsüne karşı da etki gösterdiği gündeme gelmişti. İlaç, Japonya'da grip tedavisinde kullanılıyor.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız