birgün

25° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 20.02.2020 01:54

JES’ler bitti sıra madenlere geldi!

JES’ler bitti sıra madenlere geldi!

Erdem ÖZDEN

Aydın’ın Karacasu, Kuyucak ve İncirliova ilçelerindeki toplam 110 hektarlık arazi, maden arama ve işletme yapılması için ihale edilecek. Konuyu gündeme taşıyan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle de soru önergesi verdi.

Arazilerin 19 Mart 2020 tarihinde ihale edileceğini belirten Bülbül, Oktay’a şu soruları yöneltti:

► İhaleye çıkarılan 110 hektarlık arazinin ne kadarı 1’inci sınıf tarım arazisi kapsamındadır? Söz konusu alanlardaki tarımsal üretim nevi ve miktarı ne kadardır?

► 110 hektarlık alan içerisinde orman arazisi var mıdır? Var ise kaç ağaç maden arama/işletme nedeniyle kesilecektir? Kesilecek ağaçların yaşları ve türleri nedir? Ormanlık arazinin yok edilmesinin ekosisteme vereceği zararlarla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?

► İncirliova İlçesinde ihale edilecek alanı da kapsayan bir bölgede 2016 yılı Temmuz ayında bir yangın çıkmış ve yaklaşık 80 dekarlık bir alan söz konusu yangın ile zarar görmüştür. Zarar gören alanda neden ağaçlandırma çalışması yapılmamıştır? Yangının ardından bölgenin maden işletmesine açılması bir tesadüf müdür?

► İncirliova ilçesinde ilçe merkezine 2 kilometreden daha az mesafede kurulması planlanan 2. grup madenlerin aramasına yönelik yapılacak olan çalışmalar neticesinde ilçe merkezinde ikamet etmekte olan 26 bin 658 kişinin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

► Aydın’da kaç hektarlık bir alanda maden faaliyetleri için arama ve işletme ruhsatları verilmiştir?

SİT ALANLARI VE YERLEŞİM YERLERİ İHALEYE AÇILDI

CHP’li Bülbül, önceki açıklamalarında Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783 hektarlık alanın maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açılacağını söylemişti. O ihalenin de bugün yapılacağını belirten Bülbül “İhaleye açılan yerlerin bir kısmı ikinci derece sit alanlarına ve kültür miraslarına yakınken bazı alanlar yerleşim yerlerini kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız