birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNEY 10.03.2020 10:22

JMO’dan 'Fay Yasası' talebi

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), deprem haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda 'Fay Yasası'nın acil olarak çıkarılması gerektiği ifadelerine yer verildi

JMO’dan 'Fay Yasası' talebi

BİRGÜN/ADANA

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar “Türkiye’de ve dünyada deprem etkisi altındaki mevcut binaların aktif fay hatları üzerine inşa edilmesi de çok ciddi sorundur. Aktif fay Zonları” üzerine yapılaşmanın durdurulması için Fay Yasası'nın acilen çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Deprem haftası nedeniyle Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Oda Başkanı Dr. Mehmet Tatar, son zamanlarda Denizli, Manisa, Balıkesir, Elazığ, Malatya ve Van’da meydana gelen depremlerde, 50’yi aşkın yurttaşın yaşamını yitirdiğini 1700’ü aşkın yurttaşın da yaralandığını anımsattı.

'100 BİN BİNA AKTİF FAY ZONLARI ÜZERİNE OTURTULMUŞ'

Depremlerde, can ve mal kayıplarının çoğunun “Aktif Fay Zonları” veya “Hatları” üzerine doğrudan oturan yerleşim birimlerinde daha ağır bir şekilde yaşandığını kaydeden Tatar , “Oda olarak yaptığımız inceleme ve araştırmalarda tespit ettiğimiz bu bilgiler endişe vericidir. 2012 yılında MTA Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Türkiye Diri fay Haritası” baz alındığında da, 18 kent merkezinin, 80’ni aşkın ilçenin ve 502’yi aşkın köyde 100.000’ni aşkın binanın doğrudan “Aktif fay Zonları” üzerine oturtulduğu belirlenmiştir” diye konuştu.

'DEPREMİN ZARARLARININ AZALTILMASI İÇİN FAY YASASI ÇIKARILMALIDIR'

Deprem zararlarının azaltılması ve binaların oturduğu zeminlerden kaynaklanan sorunların çözümü için bazı yasal düzenlemelere acilen ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Dr. Mehmet Tatar şöyle konuştu;

“Bu kapsamda odamız tarafından 7269 (Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun) sayılı kanunda acilen değişiklik yapılarak “Aktif Fay Zonları veya Hatlarının Tehlike Kuşağı Bandı” içinde yapı yapılması gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yasaklanmasını, mevcut yapıların ise kentsel dönüşüme tabi tutularak yıkılması ve başka alanlara taşınarak vatandaşımızın can güvenliği sağlanmasını talep ediyoruz.

'MESLEKİ DENETİM SAĞLANMALI'

Yine 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunda düzenleme yapılarak zemin araştırmalarının fenni mesul yapı denetim kuruluşları tarafından ciddiye alınarak yerinde denetimi esas alacak şekilde kontrol ve denetimin gerçekleştirilmesi ile 3194 sayılı İmar Kanununda düzenleme yapılarak, kamu tüzel kişiliğine haiz meslek örgütlerinin, kamusal yarar çerçevesinde yapı üretim ve denetim süreçlerine entegre edilmesi, ilgili meslek disiplinleri tarafından üretilen “etüt ve projelerin” mesleki denetimini sağlayarak, ülkemiz mühendislik hizmetlerinin geliştirilmesine katkı vermesi çerçevesinde yeniden de düzenlenmesi gerektiği düşünüyoruz.”

'KENTLERİMİZ FİSK HAVUZU OLMAKTAN ÇIKARILMALI'

İnsanların, can ve mal güvenliğinin sağlanması için aciliyetle “Fay yasası”nın çıkarılmasını istediklerini ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar sözlerini şöyle tamamladı;

“Gerek Avrupa Birliği Yapı Standartları, gerekse ABD Kaliforniya da olduğu gibi 7269 sayılı Kanunda gerekli değişiklikler yapılarak fay hatları ve zonları üzerine yapı yapılmasına yasaklama getirilerek (fay yasası çıkarılarak) ülkemiz insanının can ve mal güvenliğinin sağlanması ve kentlerimizin risk havuzu olmaktan çıkarılması gerektiği düşünüyoruz. Deprem haftası nedeniyle bir kez daha Depremin zararlarının azaltılması için çalışmaların hızlandırılmasını umuyor ve Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol