birgün

13° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 02.03.2021 15:07

John Milton’un Yitirilen Cennet’i raflara çıkıyor

John Milton’un Yitirilen Cennet’i raflara çıkıyor

Shakespeare’in ardından İngiliz edebiyatının üzerinde en çok konuşulan, tartışma yürütülen isimlerinden John Milton’un Yitirilen Cennet’i yarın raflardaki yerini alacak.

Yitirilen Cennet, Tanrı’ya isyan ederek onunla savaşa tutuşan, sonradan Şeytan adını alacak başmelek Lucifer ve onun isyanına katılmış olan meleklerin atıldığı Cehennem Çukuru'nda başlayan bir anlatı.

Yitirilen Cennet’in, asırlar içinde çok sayıda edebiyat, sanat ve popüler kültür ürünü üzerinde etkisi oldu. Gustave Doré, William Blake gibi isimler Kayıp Cennet’in izleklerini resme döktüler. Percy Bysshe Shelley, lirik dramı Zincirlerinden Kurtulmuş Prometheus’un (Prometheus Unbound) önsözünde, karakteri Prometheus’u oluştururken Milton’ın Şeytan’ından esinlendiğini belirtti. Mary Shelley’nin Frankenstein romanı Yitirilen Cennet’e yoğun değinmeler içerdi. Joseph Haydn’ın Yaratılış (Die Schöpfung) oratoryosunun librettosunda temel kaynaklardan biri Yitirilen Cennet’ti.

1970’lerin sonunda Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki bu eser üzerine kurulu bir opera besteledi.

Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden 512 sayfalık “Yitirilen Cennet”, Yiğit Yavuz’un çevirisi ve İthaki Yayınları etiketiyle satışa çıkacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol