birgün

22° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 29.06.2020 17:57

John Wayne’in ismi, ırkçı söylemleri nedeniyle Orange Havaalanı'ndan siliniyor

John Wayne’in ismi, 1971 yılında Playboy dergisine verdiği röportajda kullandığı ırkçı ifadeler nedeniyle Orange Havaalanı'ndan silinecek ve heykeli kaldırılacak

John Wayne’in ismi, ırkçı söylemleri nedeniyle Orange Havaalanı'ndan siliniyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de ırkçı isimlerle tarihsel hesaplaşma sürüyor. Sinema efsanesi John Wayne’in ismi, 1971 yılında bir röportajı içinde kullandığı ırkçı ve bağnaz ifadeler nedeniyle Orange Havaalanı'ndan silinecek ve heykeli kaldırılacak.

1971 yılında Playboy dergisine verdiği bir röportajı sırasında kullandığı ifadeler nedeniyle Wayne’i kınayan acil kararın geçmesinin ardından, Orange İlçe Denetim Kurulu Wayne’in ismini ve heykelini havaalanından kaldırma çağrısında bulundu. Kararda havaalanının isminin “Orange İlçe Havaalanı” olarak değiştirilmesi istendi.

Orange İlçe Meclisinin Demokrat Parti Grup Başkanı Ada Briceno, bu değişikliğin olması için geçmişte çok çabalar sarf edildiğini, bunun ancak şimdi mümkün olabildiğini söyledi.

Kararı hazırlayanlar; uzun süre Orange ilçesinde yaşayan ve 1979 yılında ölen John Wayne’in ismini havaalanından kaldırma çabasının, “Amerika’daki kurum, anıt, işletme, kar amacı gütmeyen kuruluş, spor ligi ve takımlarının isimlerini şekillendiren beyaz ırkçılığı sembollerini ortadan kaldırma amacı taşıyan ulusal bir dalganın parçası” olduğuna inanıyor.

JOHN WAYNE SÖZ KONUSU RÖPORTAJDA NE DEMİŞTİ?

1971 yılında Playboy dergisinde yer alan röportajda beyazların üstün olduğuna inandığını söyleyen John Wayne, “diz çöküp her şeyi siyahların liderliğine teslim edemeyeceklerini” belirtiyor. Siyahların sorumluluk alabilecekleri noktaya kadar eğitilmesi gerektiğini, liderlik ve yetkinin sorumluluk alamayacak insanlara verilebileceğine inanmadığını sözlerine ekliyor.

Filmlerinde yer alan siyahların sayısına ilişkin bir soruya ise, siyahlara gereken konumları verdiğini söylüyor ve yönettiği filmlerden örnekler vererek Alamo filminde, siyah bir köle karakteri olduğunu belirtiyor.

Wayne kölelikle ilgili olarak, “5 veya 10 kuşak önceki insanların köle olmasından suçluluk duymuyorum. Şimdi ise köleliği bağışlamıyorum. Bu hayatın gerçeğidir; çocukluk felci geçiren çocuğun askı takmak zorunda olması, aramızda oynayamaması gibi…” şeklinde konuşuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız