birgün

23° AÇIK

SAĞLIK 13.10.2020 09:17

Johnson & Johnson'ın koronavirüs aşı çalışmaları durduruldu: Gerekçe 'açıklanamayan hastalık'

Johnson & Johnson şirketi, son aşamada olan koronavirüs aşısı denemelerini durdurdu. Şirketten yapılan açıklamada, bir katılımcıda görülen "açıklanamayan bir hastalık' gerekçe olarak gösterildi.

Johnson & Johnson'ın koronavirüs aşı çalışmaları durduruldu: Gerekçe 'açıklanamayan hastalık'

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısında son aşamada olan Johnson & Johnson şirketi aşı denemelerini durdurdu. Gerekçe ise bir katılımcıda görülen "açıklanamayan" bir hastalık.

NTV'nin aktardığı habere göre, açıklama şirketin internet sitesinden yazılı olarak yapıldı.

Açıklamaya göre, bir katılımcıda "açıklanamayan bir hastalık" görülmesi üzerine faz 3 denemeleri dahil tüm klinik deneylerde aşılama geçici olarak durduruldu.

Katılımcıda görülen hastalık, bağımsız bir kurul ile şirketin doktorları tarafından incelemeye alındı.

Katılımcının bilgileri mahremiyet gereği paylaşılmadı.

Şirket çalışmaları geçici olarak durdurmalarının standart bir prosedür olduğunu söyledi.

"COVİD-19 AŞISI ARALIK AYINDA ONAYA SUNULMAYA HAZIR OLABİLİR"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021'in başında hazır olacağını bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, "Tüm dünyada gerçekleşen klinik deneylerdeki ilerlemeyi görmek gerçekten çok cesaret verici. Bildiğiniz gibi şu anda klinik deneylerin bazı aşamalarında yaklaşık 40 aşı adayımız var ve bunların 10'u son aşama olan FAZ-3 denemelerinde. Bunlar (son aşamadaki aşılar) bize aşıların hem etkinliği hem de güvenliği açısından bilgi verecek" dedi.

Dr. Swaminathan, Covid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021'in başında hazır olacağını bildirdi.

DÜNYA GENELİNDE SON DURUM

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 38 milyonu geçti.

Covid-19 verilerinin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 38 milyon 43 bin 916'ya ulaştı.

Vakaların en fazla görüldüğü ABD'de 8 milyon 37 bin 789 kişi Covid-19'a yakalandı.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 85 bin 375 kişi hayatını kaybetti.

Covid-19'a yakalanan 28 milyon 606 bin 252 kişi iyileşti, tedavisi süren 8 milyon 352 bin 289 aktif vaka bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol