birgün

1° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

BİRGÜN DAİLY 06.09.2017 04:24

Journalist of Turkey's opposition daily Evrensel taken into custody

Journalist of Turkey's opposition daily Evrensel taken into custody

Journalist and photographer of Turkey’s opposition newspaper Evrensel, Kemal Özer, has been taken into custody in Dersim (officially called Tunceli).

As Evrensel Daily reported, Özer was detained at a security checkpoint in the region on September 4 and taken to the gendarme’s provincial headquarters with an order of a warrant of arrest issued by prosecutor’s office of the eastern Tunceli province.
Özer had been previously threatened because of his reports on illegal hunting, said Evrensel’s reports.

Exact reason for his detention has not been reported yet, though initial reports indicated that it is part of the ongoing anti-terror operations of security forces in the province and the region at large.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/evrensel-gazetesi-muhabiri-gozaltina-alindi-177812.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol