birgün

23° AÇIK

JP Morgan'dan Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun aralık ayına kadar yüzde 65-75 bandında kalmasını bekliyor.

EKONOMİ 06.05.2022 10:21
JP Morgan'dan Türkiye için yıl sonu enflasyon tahmini
Abone Ol google-news

TÜİK'in dün açıkladığı nian ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan, enflasyonun yüzde 70'e yükseldiği bir ülkede politika faizinin yüzde 14'te durmaya devam etmesini açıklamanın zor olduğunu vurguladı.

Talebin güçlü olmaya devam ettiği, maliyet kaynaklı enflasyonist baskıların güçlü olduğu ve kredibilitenin zayıflamaya devam ettiği ortamda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) politika duruşunu normalleştirmede acelesi olmadığını ifade eden JP Morgan, bu ortamda lira istikrarının enflasyonist baskıları sınırlamada ana araç olacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye'de enflasyonun mayıs ayında yüzde 72 ile tepe yapacağını öngören JPMorgan, Aralık ayına kadar da enflasyonun yüzde 65-75 aralığında kalacağını, Aralık ayında güçlü baz etkisiyle gerilemesini beklediklerini ifade etti.

JP Morgan, dün açıklanan nisan ayı enflasyon rakamları sonrasında 2022 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 43,5'ten yüzde 49,5'e çıkarırken, 2023 sonu için bekentisini de üzde 15,0'dan yüzde 19,0'a yükseltti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol