birgün

21° AÇIK

JP Morgan ekonomistleri: Fed, 9 kez faiz artıracak

Yatırım bankası JP Morgan’ın ekonomistleri, Fed’in enflasyonu düşürmek amacıyla art arda dokuz toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağını öngörüyor.

EKONOMİ 20.02.2022 10:25
JP Morgan ekonomistleri: Fed, 9 kez faiz artıracak
Abone Ol google-news

Yatırım bankası JP Morgan, ABD enflasyonunun son 40 yılın en yüksek seviyesindeki seyrini sürdürmesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gerçekleştireceği faiz artışlarına ilişkin tahminleri güncelledi.

JP Morgan’ın ekonomistleri, Fed’in enflasyonu düşürmek amacıyla art arda dokuz toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağını söyledi. Politika faizi 0-0,25 arasında olan Fed, JP Morgan’ın öngördüğü artışa giderse bu oran 2,25 puan daha artmış olacak.

Banka, ABD’de tüketici fiyatlarının ocakta 1982’den bu yana gördüğü en büyük artışı kaydetmesinin ardından Fed’in para politikasındaki sıkılaştırmayı daha da sertleştireceği tahmininde bulundu.

Yılın ilk toplantısını ocak ayı sonunda yapan ve politika faizini sabit bırakan Fed bir sonraki faiz kararını mart ayında açıklayacak.

Fed’in bu toplantıda faiz artırım döngüsüne başlaması öngörülüyor. Kritik karar 16 Mart saat 22.00’de açıklanacak. Bu yılın üçüncü toplantısı ise 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol