birgün

25° AZ BULUTLU

JPMorgan, Türkiye için enflasyon tahminini yükseltti

JP Morgan, 2022 yıl sonu için TÜFE beklentisini yüzde 49,5'ten yüzde 63,1'e çıkardı. 2023 yıl sonu için TÜFE tahminini de yüzde 19,0'dan yüzde 22,5'e yükseltti.

EKONOMİ 05.07.2022 10:59
JPMorgan, Türkiye için enflasyon tahminini yükseltti Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu'nun resmi verilerine göre enflasyon haziran itibariyle yüzde 78,62'ye yükseldi. TÜİK verisinin ardından ABD merkezli yatırım bankası J.P. Morgan bir rapor yayımladı.

Risklerin yukarı yönlü olduğuna işaret edilen raporda, 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e, 2023 tahmini de yüzde 19’dan yüzde 22,5’e yükseltildi.

Bloomberg'in haberine göre,; J.P. Morgan raporunda, Türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin şu analiz yapıldı: "Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak. Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve Merkez Bankası kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, TCMB’nin politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok. Bu ortamda, döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alınan ve muhtemelen güçlü turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin ana aracı olacaktır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol