birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.03.2021 19:24

Kabaktepe'nin şirketi, Sayıştay'ın 2013 yılı raporunda: İhaleye fesat karıştırıldı

Sayıştay'ın 2013 yılı raporundan AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin şirketi çıktı. Sayıştay raporunda TÜRKSAT'ın ihalesini alan Kabaktepe'nin şirketine ilişkin " Teknik şartnamede belirtilen niteliklere sahip olmayan personel çalıştırıldığından; ihalenin ediminin ifasına fesat karıştırıldığı kanaatine varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

Kabaktepe'nin şirketi, Sayıştay'ın 2013 yılı raporunda: İhaleye fesat karıştırıldı

AKP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin 2012’de ortağı olduğu iletişim şirketinin 2013 yılındaki Sayıştay raporunda yer aldığı öğrenildi.

Rapora göre TÜRKSAT’ın 12 Aralık 2011’deki “Bilişim Hizmet Alımı” ihalesine iki firma teklif sundu. Firmalardan birinin iş bitirme belgesi istenen şartı taşımadığı için ihaleden elendi. İhalede tek teklif sahibi olarak kalan firma Osman Nuri Kabaktepe’nin “Bilge İletişim” şirketi oldu. Raporda, TÜRKSAT’ın 19 milyon 364 bin 552 TL bedel üzerinden sözleşme imzaladığı belirtildi.

“İHALEYE FESAT KARIŞTIRILDI”

Odatv'nin haberine göre İhaleyi inceleyen Sayıştay, şartnamede belirtilen nitelikleri taşımayan personel çalıştırıldığını belirterek “İhalenin ediminin ifasına fesat karıştırıldığı kanaatine varılmıştır” tespitini yaptı.

Raporda şöyle denildi:

Türksat tarafından sözleşmenin gereğinin yerine getirilmediği, çalıştırılacak personelin gerekli nitelik ve deneyimlere sahip olup olmadığının denetlenmediği, ilgili firmadan nitelik ve deneyimlerini gösterir bonservis, sertifika, geçerli evrak ve belgelerin istenmediği, özgeçmişleri yeterli kabul edilip özgeçmişler üzerinden değerlendirme ve alım yapıldığı, bazı personelin sigorta hizmet dökümleri incelendiğinde deneyim şartlarını taşımadıkları bu kapsamda teknik şartnamede belirtilen niteliklere sahip olmayan personel çalıştırıldığı tespit edilmiş olup, bu hususlar ayrıntılı olarak incelenerek; Mevcut durumun, teknik şartnamede belirtilen niteliklere sahip olmayan personel çalıştırıldığından; ihalenin ediminin ifasına fesat karıştırıldığı kanaatine varılmıştır.

Raporda ayrıca konuyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığınca bir an önce soruşturma yapılması gerektiği de vurgulandı.

kabaktepe-nin-sirketi-sayistay-in-2013-yili-raporunda-ihaleye-fesat-karistirildi-847811-1.

“DİSİPLİN CEZASI İLE GEÇİŞTİRİLEMEZ”

Sayıştay’ın hazırladığı rapor üzerine TBMM KİT Komisyonu’na TÜRKSAT Genel Müdürü ifade verdi. Gül, denetçilerin önerileri doğrultusunda gereken işlemlerin yapıldığını, 10 kişi hakkında disiplin cezası verildiğini söyledi.

Gül’ün ifadesi üzerine Sayıştay temsilcisi konunun bir iki personele disiplin cezası verilerek geçiştirilemeyeceğini vurguladı. Sayıştay temsilcisinin komisyona verdiği bilgide özetle şunları söyledi:

Burada yapılan bir bilişim hizmet ihalesi. Bu bir temizlik ihalesi değil. Üst düzey eğitim gerektiren personel çalıştıracak bir konu. Üstelik 19 milyon çok yüksek rakamlı bir hizmet alım ihalesi. Teknik şartnamede yazılı nitelikler tek tek sıralanmış. Oradaki niteliklere uymayan personel çalıştırıldı. Biz 2011 raporumuzda bunun örneklerini verdik. Örnekleme yoluyla denetim yapıyoruz. Orada 13 tane örnek vermişiz. Yani bir değil, iki değil. Mesela, sadece bir tanesini çok kısa özet geçeceğim. ‘Elektronik mühendisi, bilgisayar mühendisi veya endüstri mühendisi tercihen’ denmiş. Onun yerine açık öğretimde okuyan birini getirip koymuşlar oraya. Yani sizin aldığınız hizmet alımı çok yüksek maliyetli bir hizmet alımı, gerçekten TÜRKSAT’ın ihtiyacı olan bir hizmet alımı, ama şimdi bunun böyle bir iki personele disiplin cezası vererek geçiştirilecek bir konu olmadığı kanaatindeyiz.

KABAKTEPE'NİN ŞİRKETİ HAKKINDA

Sayıştay raporunda adı geçen Bilge İletişim Organizasyon Rehberlik İnşaat Taahhüt Ticaret firması 1996 yılında Şenel Kızılca ve İhsan Aktaş tarafından kuruldu. Şirket, 3 Kasım 2006 tarihinde Osman Nuri Kabaktepe ve Hacı Dursun Bozo tarafından satın alındı. 2012 yılında Kabaktepe ve Bozo sermaye artırımına giderek, şirketin sermayesini 50 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkardı. Kabaktepe ve Bozo ortaklığı, şirketin adını 1 Ağustos 2019 tarihinde “Bilge Uluslararası Ticaret Ltd. Şirketi” olarak değiştirdi.

kabaktepe-nin-sirketi-sayistay-in-2013-yili-raporunda-ihaleye-fesat-karistirildi-847813-1.kabaktepe-nin-sirketi-sayistay-in-2013-yili-raporunda-ihaleye-fesat-karistirildi-847814-1.kabaktepe-nin-sirketi-sayistay-in-2013-yili-raporunda-ihaleye-fesat-karistirildi-847815-1.kabaktepe-nin-sirketi-sayistay-in-2013-yili-raporunda-ihaleye-fesat-karistirildi-847816-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol