birgün

22° AÇIK

Kaç haftalık doğum parası alabilirim?

Soru: Ben 37 haftalık gebeyim. Doktorumun hatası nedeniyle 32’nci haftada ‘çalışabilir’ raporu alamadım. 35’inci haftamda doğum iznine ayrıldığıma dair rapor aldım. SGK’dan raporlu olduğum gün boyunca mı doğum parası alacağım? Yani kaç haftalık doğum parası alabilirim? CEVAP: Kadın işçi isterse ve doktoru da onay verirse gebeliğinin son 3 haftasına kadar çalışabilir. Bu kullanmadığı 5 haftalık […]

RÖPORTAJ 18.01.2019 09:42
Kaç haftalık doğum parası alabilirim?
Abone Ol google-news

Soru: Ben 37 haftalık gebeyim. Doktorumun hatası nedeniyle 32’nci haftada ‘çalışabilir’ raporu alamadım. 35’inci haftamda doğum iznine ayrıldığıma dair rapor aldım. SGK’dan raporlu olduğum gün boyunca mı doğum parası alacağım? Yani kaç haftalık doğum parası alabilirim?

CEVAP: Kadın işçi isterse ve doktoru da onay verirse gebeliğinin son 3 haftasına kadar çalışabilir. Bu kullanmadığı 5 haftalık izni doğum sonrası 8 haftaya eklenir. Dolayısıyla siz doğum öncesi eksik olan süreyi doğum sonrası raporunuza ekletebilirsiniz. Böylece SGK tarafından ödenecek olan 16 haftalık istirahat (rapor) döneminize ilişkin geçici iş göremezlik ödeneğinde herhangi bir kaybınız olmayacaktır.

25 bin liralık senet imzalattılar

Soru: Yeni bir iş girdim ve 1 hafta dolmadan sigortamın yatırılmadığımı öğrendim. Bu nedenle işten çıkmak istiyorum. Fakat işe girişte 25 bin lira karşılığında senet imzalatıldı. Ayrıca 2 ay boyunca deneme sürem var. İşten çıkarsam tazminat ödemek zorunda kalır mıyım? Noterle sigortasız çalıştırıldığıma dair kâğıt almam, işverenin dava açması durumunda elimi güçlendirir mi?

CEVAP: İşçinin sigortasız çalıştırılması İş Kanunu 24/2’nci madde kapsamında işçi bakımından haklı nedenle derhal fesih sebebidir. Yani deneme süresini beklemeksizin derhal ayrılabilirsiniz. Vermiş olduğunuz senedi geri talep ediniz. İşveren sizden herhangi bir tazminat talep edemez, size dava da açamaz.

***

Sürekli aynı vardiyada çalıştırıyorlar

Soru: Günlük saat 13.00 giriş ve 22.00 çıkış olacak şekilde bir bayan personel sürekli aynı vardiyada çalışıyor. İş Kanunu gereği en fazla 2 hafta bir personel aynı vardiyada çalıştırılabilir diye biliyoruz. Personel bu durumu yöneticisine söylediğinde ise yönetici “Evet haklısın, bundan sonra haftada bir ya da iki gün seni gündüz vardiyasında çalıştıracağım” diyor ve haftada bir iki gün 10.00 giriş ve 19.00 çıkış olacak şekilde çalışma planını yapıyor. Bu durumda personelin shift çizelgeleriyle beraber (son bir aylık) iş mahkemesine başvurması halinde tazminat alma durumu var mıdır?

CEVAP: İş Kanunu’na göre 24 saat kesintisiz üretim yapılan postalar halinde (vardiyalı) işçi çalıştıran işyerlerinde işçiler 8’er saatlik vardiyalar halinde 3 vardiya şeklinde çalıştırılabilirler. Bu işçilere haftada bir gün hafta tatili verilmesi zorunludur. Ayrıca işçilerin postalarının haftada 1 kez değiştirilmesi gerekir. İşçinin postasının değiştirilmeden sürekli gece veya sürekli gündüz çalıştırılması yasaya aykırıdır. Bu nedenle iş sözleşmesini haklı sebeple sona erdiren işçi söz konusu durumu kanıtlaması koşuluyla tazminata hak kazanır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun