birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Kaçak Kuran kursunda cinsel istismar: "'Aman basın duymasın' dediler"

Bağcılar’da kaçak Kuran kursunda L.Ö. tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan 16 yaşındaki kız çocuğu R.U.'nun ablası, “Kimse bize sahip çıkmadı. Sesimizi duyuramadık. Kaymakamlığa dahi gittik. ‘Aman basın duymasın’ deyip üstünü kapatmaya çalıştılar’” dedi.

GÜNCEL 17.01.2022 13:34
Kaçak Kuran kursunda cinsel istismar: "'Aman basın duymasın' dediler"
Abone Ol google-news

Bağcılar’da halk arasında 'Sıbyan mektebi' diye bilinen anaokulu niteliğindeki Medrese-i Gül'de kaçak Kuran kursu başlatıldı. Kursta 16 yaşındaki R.U. anaokulu çocuklarına Kuran kursu eğitmenliği görevini yürütüyordu. 2019 yılında Kuran kursu eğitmeni 16 yaşındaki R.U. kurs sorumlusu L.Ö. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında kız çocuğu R.U. ilk ifadesinde kaçak Kuran kursunda bir aydır eğitmenlik yaptığını söyledi. Kurs sorumlusu L.Ö. tarafından önce telefonla taciz edildiğini anlatan R.U., “L.Ö., ilk başta ‘Nasılsın’ diye mesaj yazıyordu. Bir iki hafta önce ‘Seni yerim, öperim, koklarım ve sana sarılırım’ diye mesajlar yolladı. 'Olmaz' dedim. ‘Kursa gelip çay demler misin, oturur, çay içeriz’ diye yazdı” dedi.

"KORKUYORUM"

7 Ekim 2019 günü ise öğrencilerin kurstan çıkmasının ardından L.Ö’nün kendisine "Pencerenin ölçüsünü alalım mı?" dediğini aktaran R.U., "Ölçü aldığımız sırada belime sarılarak beni öptü. Korktuğum için ses çıkaramadım. Bu kursun kapanmasını istiyorum. Kursta beş yaşında çocuklar bulunuyor. Bu şahıs çocuklarla görüşüyor. Evimin yerini biliyor, çok korkuyorum" dedi.

R.U. ayrıca L.Ö.’nün, bir mahallede iki ayrı kaçak kursunda 4-6 yaş arasında 39 çocuğa dini eğitim verdiğini belirtti.

"DÜŞÜYORDU TUTTUM" SAVUNMASI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık L.Ö.’nün “Çocuğa yönelik nitelikli cinsel taciz, cinsel amaçla çocuğa yönelik mağdur cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğun cinsel istismarı” suçlarından cezalandırılması istendi.

Mahkemede savunma yapan L.Ö. ise çocuğun baygınlık geçirdiğini öne sürerek "Düşüyordu, tuttum" dedi.

"KİMSE SESİMİZİ DUYMADI"

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava devam ederken R.U.’nun ailesi süreci takip etmeyi ve duruşmalara gitmeyi bıraktı.

R.U.’nun ablası, "Biz çok sahipsiz kaldık. Kimse sesimizi duymadı. Her kapıyı çaldık. Kaymakamlığa dahi gittik. Yetkililer, ‘aman sakın basın duymasın’ dediler. Sesimizi duyuramadık. Çok yorulduk. Duruşmalara gittik. Bu dosyayı takip etmeyi bıraktık. Sanık zaten dışarda geziyor. Yine Kuran kursları açtı" ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol