birgün

19° AÇIK

Kaçak villa yaptıran eski AKP'li Şekeroğlu: Meşhur olmak başımıza iş açıyor

Kilis'te 'büyük ova koruma alanı' olarak ilan edilen bölgeye kaçak villa yaptırdığı ortaya çıkan eski AKP Meclis Üyesi Necmettin Şekeroğlu, imar affı talebini yineleyerek "İnşallah imar barışı çıkar' diyoruz, çıkmazsa da şeriatın kestiği parmak acımaz" dedi. Geçmişte AKP meclis üyeliği yaptığını ve şu an AKP'ye oy verdiğini söyleyen Şekeroğlu, "Meşhur olmak başımıza bazen iş açıyor" dedi.

GÜNCEL 26.07.2022 17:32
Kaçak villa yaptıran eski AKP'li Şekeroğlu: Meşhur olmak başımıza iş açıyor
Abone Ol google-news

Bakanlık Kurulu tarafından 21 Kasım 2016'da 'büyük ova tarım alanı' ilan edilen alana yaptırdığı kaçak villaları "Biz toplumdan biraz anlayış istiyoruz" diyerek savunan eski AKP Meclis Üyesi Necmettin Şekeroğlu, "İnşallah imar barışı çıkar' diyoruz. Çıkmazsa da şeriatın kestiği parmak acımaz" ifadelerini kullandı.

Söz konusu arazilerde tarım yapılmadığını iddia eden Şekeroğlu, ANKA'ya yaptığı açıklamada "Meşhur olmak başımıza bazen iş açıyor" dedi.

'BU DURUMDA YÜZLERCE YAPI VAR'

Şekeroğlu şunları söyledi:

"İnşaatı durdurduk, mühürlemişlerdi. 6 tane villa var sadece 1 tanesi bana ait. Oğlumun yok. Diğer villa sahiplerinin adını söylersem ayıp olur. 500 metre arka tarafımızda 320 yataklı devlet hastanesi yapılıyor. Oralarda artık tarım yapılamıyor, Belediye 660 mıydı tam aklımda değil ceza kesti. Tarım İl Müdürlüğü 350 bin lira civarında bir ceza kesti. Oralar Kayalık mevki olarak geçiyordu. Bakanlar kararıyla ova kapsamına alınınca… Bu durumda yüzlerce yapılar var. Geçmişte AK Parti meclis üyeliği yaptım. Şimdi sadece AK Parti’ye oy veriyorum. Meşhur olmak başımıza bazen iş açıyor."

CHP'DEN TEPKİ

CHP Kilis İl Başkan Yardımcısı Uğur Karabalık ise bölgeye giderek yapılaşmaya konu olan arazinin görüntülerini çekti. Karabalık, “Biz kimsenin villa yapmasına karşı değiliz ama bu verimli topraklara böyle bir beton yığının yapılmasına karşıyız. Devletimizin buradaki esas amacı verimli toprakları, korumak ve kollamak olmalıdır” dedi.

Uğur Karabalık ova ve tarım alanı ilan edilen alanda bir de devlet hastanesi inşaatının yapıldığını belirterek, “Tarım arazisi katledilmiş, çukura gömülmüş bir hastane. Kaç kat çıkıldığı halde yolla aynı seviyede. Sayın yetkililerden rica ediyoruz; katletmeyin, tarım arazilerimizi öldürmeyin. Kilis halkına da sordular ‘Buraya hastane yapalım mı?’ diye. Kilis halkı istemedi ama yine de yaptılar. Rant uğruna bu topraklar katledildi” diye konuştu.

'BURASI ANNEMİN YERİYDİ, VERİMLİ ÜZÜM BAĞI VARDI'

Araziyi Şekeroğlu’na satan İhsan adındaki vatandaş ise, “Burası annemin yeriydi. Burası verimli bağdı. Sonra fıstık ettiler burayı. Bunlar da geldiler buraya yaptılar. Bir defasında ‘yapmasınlar’ diye ceza kestiler. Durdurmadılar inşaatı. Yine de devam ediyorlar” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kilis'te 6 kaçak villa yaptırıldığı bunlardan birisinin eski AKP Meclis Üyesi Necmettin Şekeroğlu’na ait olduğu, AKP'li Kilis Belediyesi’nin villaları mühürlediği ve 544 bin lira ceza kestiği, buna rağmen Şekeroğlu’nun ve diğerlerinin mühürleri sökerek inşaata devam ettiği belirtilmişti.Tarım İl Müdürlüğü tarafından da inşaat sahiplerine toplam 350 bin lira ceza kesilmişti.

Araştırmalara göre Türkiye’deki tarım alanları son 19 yılda yüzde 12 gerilerken TÜİK verilerinde tarımda istihdam edilenlerin sayısı son 19 yılda yüzde 33 gerilediği görülüyor. Tarım büyük önem kazanmasına karşın tarım arazileri ise yapılaşmaya açılmaya devam ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol