birgün

17° AÇIK

Kaddafi'nin oğlu, başkanlık seçimleri için adaylık başvurusu yaptı

Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimleri için Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, adaylık başvurusu yaptı.

DÜNYA 14.11.2021 13:02
Kaddafi'nin oğlu, başkanlık seçimleri için adaylık başvurusu yaptı
Abone Ol google-news

Libya'da 10 yıl önce 20 Ekim’de NATO destekli çeteler tarafından katledilen Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, 24 Aralık başkanlık seçimleri için adaylık başvurusu yaptı.

Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Saih, ülkede seçimlerin zamanında yapılacağını, yasalar meclis tarafından değiştirilse bile ertelenmesi için bir yolun olmadığını belirtti.

Saih, "Libya El-Ahrar" kanalına yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Komisyonunun, seçim sürecinin durdurulması gerektiğini içeren herhangi bir yazı teslim almadığını ifade etti.

Seçimlerin zamanında yapılacağını dile getiren Saih, yasalar meclis tarafından değiştirilse bile seçimlerin ertelenmesi için bir yolun olmadığını söyledi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK) Başkanı Halid el-Mişri, dünkü açıklamasında, ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin, seçim yasaları üzerinde uzlaşıya varılması için 3 ay ertelenmesinin muhtemel olduğunu belirtmişti.

DYK'nin seçimlerin düzenlenmesini engellemek için zora başvurmayacağını vurgulayan Mişri, seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Fransa'nın başkenti Paris'te cuma günü Fransa, Almanya ve İtalya'nın eş başkanlığında Uluslararası Libya Konferansı düzenlenmişti.

Konferansın sonuç bildirisinde, Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerinin "özgür, kapsayıcı, şeffaf ve güvenilir" olmasının önemi vurgulanmış, seçim sürecini baltalamaya çalışanlara yaptırımlar uygulanması gerektiği üzerinde durulmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol