birgün

21° PARÇALI BULUTLU

KADIN 29.07.2021 09:03

KADES’e olan yüksek talep aslında şiddetin göstergesi

KADES’e olan yüksek talep aslında şiddetin göstergesi

Fotoğraf: Dilara Açıkyıldız/csgorselarsiv.org

HABER MERKEZİ

AKP, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden ve 6284 sayılı kanun üzerinde değişiklik yapılması gerektiğini söylerken AKP’liler ise kadına yönelik erkek şiddetini engellediklerini iddia ediyor. AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yaklaşık 2,5 milyon kadının Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) uygulamasını cep telefonuna indirdiğini açıkladı.

Çalık, uygulamanın ne kadar çok indirildiğiyle övünürken söz konusu talep kadınların kendini güvende hissetmediğinin ve çok sayıda kadının şiddete maruz bırakıldığının da bir göstergesi. KADES, çok sayıda kadına yönelik erkek şiddeti vakasını engellemede önemli bir rol üstleniyor. Ancak ‘KADES’in ne kadar çok indirildiği övgü konusu bir durum mu?’ sorusu kafalarda soru işaretlerine neden oluyor.

Kadınların kendini güvende hissetmediği TÜİK verilerine de yansımış durumda. TÜİK verilerine göre gece yalnız yürürken kendini güvende hissetmeyen kadınların oranı yüzde 51,3. Verilere göre kadınların yüzde 21,7’si evinde bile kendini güvende hissetmiyor. Kadına yönelik erkek şiddeti ve kadın cinayetleri ise her geçen gün biraz daha yoğunlaşıyor. Dünya üzerinde 3 kadından biri yaşamı boyunca şiddetle karşılaşıyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre bu yıl 130 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Öte yandan aynı açıklamada Çalık, “Yasada, Anayasa’da, eylem planlarında var olmasına rağmen uygulamadan kaynaklanan eksiklikleri tespit ettik. Anayasa, yasa ve genelgemiz elimizi çok güçlendiriyor” dedi. Çalık, yasa ve Anayasa’nın kadın cinayetleri ve erkek şiddetini durdurmada oldukça yeterli olduğunu ancak uygulamanın sorunlu olduğunu itiraf etmiş oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol