birgün

15° PARÇALI BULUTLU

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı: Kimse ‘çökmesin’ diye Yat Limanı’na talibiz

Kadıköy Belediye Başkanı CHP’li Odabaşı, Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme sürecine tepki gösterdi. Belediye Başkanı Odabaşı, Mehmet Ağar’ın Yalıkavak Marina’ya yönelik “Biz olmasak idik oraya mafya çökecekti” sözlerine de gönderme yaparak, “Biz kimse ‘çökmesin’ diye Kadıköy Belediyesi olarak Kalamış Yat Limanı’na talibiz” dedi.

GÜNCEL 31.05.2021 14:03
Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı: Kimse ‘çökmesin’ diye Yat Limanı’na talibiz
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için 10 yıl önce alınan özelleştirme kararı süreci devam ederken, 21 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kalamış Yelken Kulübü için de özelleştirme kararı alındı. Kadıköy Belediye Başkanı CHP’li Şerdil Dara Odabaşı alınan bu karara sert tepki gösterdi.

Kalamış Yat Limanı için alınan özelleştirme kararına sert tepki gösteren Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Mehmet Ağar'ın Yalıkavak Marina’ya ilişkin “Biz olmasak idik oraya mafya çökecekti” sözlerine de gönderme yaptı.

Belediye Başkanı Odabaşı, “Kimse buraya ‘çökmesin’ diye, Kadıköy Belediyesi olarak yeşil alanı korumak şartıyla biz talibiz. Bir metrekare daha betona tahammülümüz yok” dedi.

kadikoy-belediye-baskani-odabasi-kimse-cokmesin-diye-yat-limani-na-talibiz-882224-1.
Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı

150 MİLYON TL HARCANDI

Yat limanının sürecini de anlatan CHP’li Odabaşı, “Fenerbahçe Dalyan yöresi ile Bostancı arası sahil dolgu alanı yeşil alan, yol ve rekreasyon alanı olarak kullanılmak amacıyla 1985 yılında belediyemize tahsis edilmiş ve bugünkü karşılığı 150 milyon TL olan inşaat belediyemizce yapılarak 1988 yılında yat limanı olarak işletmeye açılmıştır” diye konuştu.

BELEDİYE OALRAK YENİDEN TALİBİZ

“1992 ise yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün aldığı bir kararla, başkanlığımıza olan tahsis kaldırılmıştır. Biz bugün, kimse buraya ‘çökmesin’ diye, Kadıköy Belediyesi olarak buraya yeniden talibiz” diyen Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarın Kadıköylülerle beraber biz buranın işletmesine, mevcut halini koruyarak, bir metrekare ek inşaat yapmayarak talibiz. Kamunun kamuya devri çok rahat şekilde olabilir. Eğer niyetleri varsa, Kadıköylülerin seçtiği yönetime emanet etmek üzere burayı Kadıköy Belediyesi’ne verebilirler. Biz herhangi bir inşaat yapmadan, mevcut alanı yenileyerek, burayı günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlayarak, hatta mevcut alandan yeşil alan yaratmak şartıyla buraya talibiz. Tüm dünya yeşil alanlara, sosyal alanlara daha fazla yer açarken, biz elimizdeki bu alanı birilerine devrediyoruz. Bunu çok iyi anlatıp, doğru bir zeminde savunmamız gerekiyor. Kadıköy Belediyesi tüm paydaşlarla ortak çalışmaya hazır. Bunu doğru bir şekilde anlatabilirsek, bu pandemi koşullarında bu yapılanın yanlış olduğunu gösterebilirsek inanıyorum ki Kadıköylünün gücüyle beraber, ‘geleceğimizi çalma operasyonundan’ vazgeçecekler. Yargı umarım özgür iradesi ile karar verir.”

kadikoy-belediye-baskani-odabasi-kimse-cokmesin-diye-yat-limani-na-talibiz-882225-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol