birgün

22° HAFİF YAĞMUR

Kadıköy Belediyesi'nde emekçiler protokol istiyor

ÇALIŞMA YAŞAMI 07.02.2022 08:35
Kadıköy Belediyesi'nde emekçiler protokol istiyor
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi işçileri alım güçlerinin enflasyon karşısında kaybolduğunu ve asgari ücret seviyesine gerilediğini belirterek toplu sözleşmelerine ek protokol yapılmasını istedi.

Kadıköy Belediyesi Çalışanı DİSK’li Kadınlar yaptığı açıklamada: “Haberiniz var mı? Asgari ücret farkından dahi yararlanamayan 2 bin 300 Kadıköy Belediyesi işçisinin son toplu iş sözleşmesinde aldığı yüzde 8 zam ile yüzde 115 oranındaki enflasyon karşısında hayatta kalması bekleniyor. Ücretlerde iyileştirme için yeni toplu iş sözleşmesini (TİS) bekleyecek takatimiz yok. Belediye işçileri olarak ek protokol yoluyla ücretlerimizin bir an önce iyileştirilmesini istiyoruz. Sosyal demokrat bir belediye, işçisini sefalete mahkûm edemez” ifadelerine yer verdi.

Kadıköy Belediyesi’nde işçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası ile belediye yönetimi arasında 2021 yılında toplu sözleşme sürecindeki uyuşmazlık yaşanmıştı. Bunun ğzerine işçiler greve çıkmıştı. 5 gün süren grevin ardından sendika belediye yönetimiyle sözleşme imzalamış ve en düşük ücret 5 bin 275 lira olarak belirlenmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol