birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.03.2021 14:57

Kadıköy'de Boğaziçi eylemi: Gözaltına alınan ve tutuklananlar serbest bırakılsın

Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolarda gözaltına alınan ve tutuklananlar için Kadıköy'de destek eylemi düzenlendi. Eylemde, Boğaziçi Direnişi sırasında gözaltına alınan ve tutuklananların serbest bırakılması istendi.

Kadıköy'de Boğaziçi eylemi: Gözaltına alınan ve tutuklananlar serbest bırakılsın

Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolarda gözaltına alınan ve tutuklananlar için Kadıköy'de destek eylemi düzenlendi.

Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılan açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Hazal Bozkurt okudu.

Bozkurt, direniş boyunca haksızlığa ve ayrımcılığa karşı çıkmaktan vazgeçmediklerini ifade ederek, “Biz biliyoruz ki; kendi meşruiyet krizini örtmek isteyen muktedirler, demokratik taleplerimizi gerçekleştirmek şöyle dursun, iktidarda bir gün daha kalabilmek uğruna eylemlerimize bütün baskı ve zor aygıtlarıyla saldırmaya devam edecek. Ama özgürlüğü onlar bize vermeyecek, biz alacağız” ifadelerini kullandı.

Hiçbir baskı ve zor aygıtının direnişlerini kırmaya yetmeyeceğini vurgulayan Bozkurt, kayyum rektörü tanımadıklarını, özgür ve demokratik üniversite istediklerini kaydetti.

Bozkurt, “Direnişimizi keyfi disiplin soruşturmaları, gözaltılar ve tutuklamalarla durdurabileceğinizi sandınız, biz her geçen gün daha kararlı bir şekilde taleplerimizi haykırdık, haykırıyoruz” diye konuştu.

Bozkurt, taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“>> Boğaziçi Direnişi sırasında gözaltına alınan, tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.

>> LGBTİ+lara ve diğer hedef gösterilen bütün gruplara yönelik itibarsızlaştırma kampanyaları sona ersin!- BULGBTİ+ kulübü yeniden açılsın.

>> Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar istifa etsin!

>> Üniversitelerde üniversitenin bütün bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

>> Okulumuzun içerisinde ve dışarısında süren polis ablukasına derhal son verilsin.”

​Son protestolar sırasında gözaltına alınan 52 öğrenciden 46'sı bu sabah saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol