birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.02.2021 16:00

Kadıköy’de TİS imzalandı, işçiler tepki göstererek grevi sonlandırdı

Kadıköy Belediyesi, DİSK Genel-İş ile anlaşmaya vardı. Anlaşma uyarınca belediyede en düşük işçi maaşı 5 bin 275 TL olarak belirlendi. Grevlerini tamamlayan işçiler ise anlaşmanın kendilerinden habersiz yapıldığını belirterek duruma tepki gösterdi.

Kadıköy’de TİS imzalandı, işçiler tepki göstererek grevi sonlandırdı

Kadıköy Belediyesi, belediye bünyesinde çalışan 2 bin 300 işçinin greve başladığı süreçle ilgili DİSK Genel-İş sendikasıyla toplu iş sözleşmesi (TİS) imzaladı.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, DİSK Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin yapılan anlaşma ile sona erdiği, ‘belediyede en düşük işçi maaşının ikramiyeler ve yıllık ödenen sosyal yardımlar hariç aylık net 5 bin 275 TL olarak belirlendiği’ ifade edildi.

İşçiler ise belediye ile sendika genel merkezi arasında imzalanan bu anlaşmaya, kendilerinden habersiz yapıldığı için tepki gösterdi. Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “İşçilerin ve onların seçtiği temsilcilerin yetkisini kimse yok sayamaz. Bize rağmen imzalanan sözleşmeyi tanımayacağız” dedi. Grevlerini sonlandıran işçiler, mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol