birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 07.03.2021 15:22

Kadıköy'deki 8 Mart eyleminde gözaltına alınan LGBTİ+ bireylere tutuklama talebi

İstanbul Kadıköy'de düzenlenen 8 Mart mitingi sonrası polisin şiddet uygulayarak gözaltına aldığı 9 kişi hakkında tutuklama talep edildi.

Kadıköy'deki 8 Mart eyleminde gözaltına alınan LGBTİ+ bireylere tutuklama talebi

Kadınların Kadıköy'de gerçekleştirdiği 8 Mart mitinginin ardından polisin yol kesip şiddet uygulayarak gözaltına aldığı dokuz kişi hakkında tutuklama talep edildi. 8 Mart Kadın Platformu "Arkadaşlarımız mukavemet esnasında değil taksiyle evlerine dönmeye çalışırken önleri kesilip işkenceyle gözaltına alınmıştır" dedi.

Dün Kadıköy İskele Meydanı’nı barikatlarla çeviren polis, gökkuşağı renkleri bulunan bayrakları içeri almak istemedi. Polisin LGBTİ+ kortejinin alana girmesini engellemeye çalıştığı belirtildi.

Mitingin ardından polis, eyleme katılan LGBTİ+'ları taksiden indirip gözaltına aldı. Polis, bu esnada basının görüntü almasını da engellemeye çalışmıştı. 9 LGBTİ+ birey, "Görevli memura görevi yaptırmamak için direnmek”le suçlandı.

"SAVCILIK İFADELERİ ALINMAKSIZIN TUTUKLAMA İSTENDİ"

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesinin açıklamasında gözaltına alınanların Anadolu Adliyesine götürüldüğü belirtilirken savcılık tarafından ifade alınmaksızın tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildikleri bildirildi.

8 MART KADIN PLATFORMU: KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI YALAN SÖYLÜYOR

8 Mart Kadın Platformu Twitter hesabından yapılan açıklamada Kadıköy Kaymakamlığının olaya dair yaptığı açıklamada yalan ifadeler kullanıldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Kadıköy Kaymakamlığının paylaşmış olduğu açıklama tamamen yalan dolandır! Arkadaşlarımız mukavemet esnasında değil, taksiyle evlerine dönmeye çalışırken önleri kesilip işkenceyle gözaltına alınmıştır. Erkek ergemen sisteme göre 'trans+ korteji'nin var olmasının mukavemet sayılmasını reddediyoruz. #AlışınGitmiyoruz demeye devam edeceğiz. Derhal gözaltıları serbest bırakın!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol