25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü dolayısıyla Taksim'de yapılmak istenen eyemlerin yasaklanmasının ardından bugün Kadıköy'de gerçekleştirilmesi planlanan eylemler de Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı Aysel Tekerek ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. Kadın Meclisleri, Ataselim ile bir grup kadının serbest bırakıldığını açıkladı.

Kadıköy'deki kadın eylemleri de yasaklandı: Çok sayıda gözaltı!
Fotoğraf: İKD

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü için bugün Kadıköy'de gerçekleştirilecek basın açıklamalarına, Kaymakamlık yasağı getirildi. İlçede düzenlenmek istenen farklı eylemlere polis müdahale etti ve çok sayıda kadını gözaltına aldı.

Saat 14.00'te Süreyya Operası önüne buluşma çağrısı yapan İlerici Kadınlar Derneği’nin basın açıklaması polis tarafından engellendi.

İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil ve TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek’in de aralarında bulunduğu 23 kadın gözaltına alındı. Gözaltıların TKH İl Binası girişinde yapıldığı öğrenildi.

Kadın Meclisleri Twitter hesabından Ataselim ile bir grup kadının serbest bırakıldığı bildirildi. Paylaşımda "Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim ile birlikte bir grup arkadaşımız daha serbest bırakıldı. Tüm arkadaşlarımızı alacağız. Bizi durduramayacaklar ama biz kadın cinayetlerini durduracağız" denildi.

TKH: ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Gözaltıların ardından açıklama yapan TKH, şu ifadeleri kullandı:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İlerici Kadınlar Derneği tarafından yapılmak istenen basın açıklaması polis saldırısı ile engellendi. Polisin gayrı meşru tutumu sonucu başta Parti Genel Başkanımız Aysel Tekerek, İKD Genel Sekreteri Nuray Yenil, İstanbul İl Sekreterimiz Kamil Tekerek, Parti MK üyelerimiz Ali Öztutan, Evrim Saldıran, Özgür Karadaş olmak üzere parti üyesi ve yöneticisi, İKD üyesi ve yöneticisi toplam 23 kişi gözaltına alındı.

Seçimler öncesi Türkiye Komünist Hareketi Genel Başkanı’nın yapacağı basın açıklamasının polis müdahalesiyle engellenmesi kabul edilemez!

‘Kadına şiddete hayır’ diyenlere yönelik polis şiddetini protesto ediyoruz.

Kimsenin anayasanın üzerinde olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz! İstanbul Valiliği, Kadıköy Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürü, suç işlemektedir. Seçimlere katılma hakkına sahip bir partinin genel başkanının engellenmesi ve gözaltına alınması anayasal suçtur!

Baskıya, engellemeye ve istibdat rejimine asla boyun eğmeyeceğiz!

Kadın ve erkek emekçilerin güvenle yaşayacağı, eşitlikçi bir düzen, sosyalist bir Türkiye kurana kadar mücadelemiz devam edecek!

İKD: HUKUKSUZLUĞUN AÇIK GÖSTERGESİ

İKD'den yapılan açıklamada ise ,"Bugün Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için İstanbul Kadıköy’de yapacağımız basın açıklaması öncesinde aralarında Genel Sekreterimiz Nuray Yenil, dernek yöneticilerimiz ve üyelerimiz olmak üzere toplam 23 kişi gözaltına alınmıştır. Bu saldırı, diğer birçoğu gibi ülkemizdeki hukuksuzluğun açık göstergesidir ve kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

"Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Ülkemizde laikliği ve dolayısıyla hukuku ayaklar altına alan iktidar kadın düşmanlığını da bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele yerine kadına şiddeti alışkanlık haline getirenler bilmelidir ki, İlerici Kadınlar Derneği bir adım bile geri atmaksızın gericiliğe ve sömürüye karşı laiklik, eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyüterek sürdürecektir.

Bilsinler ki, mücadelemiz onların karanlık sömürü düzenini sonlandırana kadar sürecektir!"

İSKELE MEYDANI'NDA DA GÖZALTI

Öte yandan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri’nin Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlemek istediği eyleme de polis engel oldu.

Kadınları çembere alan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak aralarında Genel Sekreterimiz Fidan Ataselim'in de bulunduğu 40'ı aşkın üyemiz gözaltına alındı” dendi.