birgün

9° AÇIK

Kadıköylüler: Sermaye defol, Kadıköy bizim

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme'de yapılmak istenen AVM projesine karşı bu kez de şantiye girişinde eylem yaptı. Kadıköylüler, "Sermaye defol, Kadıköy bizim" dedi.

ÇEVRE 21.01.2023 17:01
Kadıköylüler: Sermaye defol, Kadıköy bizim
Abone Ol google-news

Asena TUNCA

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme'de AKFEN Holding iştiraki Fıratcan İnşaat tarafından yapılacak AVM projesini protesto etmek için holdingin şantiye girişinde basın açıklaması yaptı.

"Rant var, talan var, ağaç katliamı, can güvenliği yok. Söğütlüçeşme'de AKFEN-TCDD işbirliğiyle "viyadük inşaatı ve çevre düzenlemesi" adı altında 108 dükkanlık AVM olmadığı iddia edilen rant-talan projesi son hızla hayata geçiyor. İlçede kalan az sayıdaki yeşil alandan birinin daha betonlaştırıldığı bu proje yüzünden, son olarak Kadıköylülerin kaldırımları da gasp edildi. Can güvenliğimiz için her gün yeni bir tehdit oluşturan bu projeye dur demek için buradayız" diyen Kadıköylüler "Söğütlüçeşme istasyon, Haydarpaşa gardır" ve "Sermaye defol Kadıköy bizim" sloganları attı.

Kadıköy Kent İnisiyatifi adına konuşan Cihan Uyanık, "Burası Kadıköy'e ve İstanbul'a işlenen bir suç merkezi. Biz bu proje Kadıköy'ü yaşanamaz kılacak. Burada can güvenliği yok. Yapacakları 108 dükkanla milyarları bulacak rant için bunu yapıyorlar" dedi. Kadıköylüler, şantiye girişinden Marmara'ya yürüdü.

Polis ve Kadıköylüler arasında yürüyüş öncesi pankart açılmaması gerekçesiyle tartışma yaşandı. Marmaray'a yürürken kaldırım olmaması sebebiyle ilerlemekte zorlanan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile polis arasında tartışma çıktı. Piroğlu, "Yolu biz kapatmıyoruz. Yolu bu şirket ve devlet kapatıyor. İnsanların can güvenliği tehlikeye atılıyor" ifadelerini kullandı.

kadikoyluler-sermaye-defol-kadikoy-bizim-1116527-1.

Basın açıklaması Marmaray girişi önünde gerçekleştirildi. Açıklamayı Kadıköy Kent İnisiyatifi adına Gülsün Gökalp okudu. Gökalp, "Kadıköylünün yeşil alanına, ağaçlarına, oksijenine, toprağına, buradan geçen insanların sağlığına, can güvenliğine, ulaşım haklarına ve temel ihtiyaçlarına, bölge esnafının geleceğine, olası felaketlerde Kadıköy’de yaşayan ya da burayı ulaşım uğrağı olarak kullanan kişilerin can güvenliğine dönük bir tehdit anlamına gelen vahşi bir rant projesiyle karşı karşıyayız" dedi.

ARSIZLIKTA SINIR TANIMIYORLAR

Projenin Kadıköy'ü işgal ettiğini ve işgalin büyüyerek kaldırımlara da yayıldığını kaydeden Gökalp şunları söyledi:"Gerekliliği tartışmalı ve rant kaygılarının öncelikli olduğu aşikâr olan, bunu saklamaya ve yalanlarla örtmeye çalışan yangından mal kaçırırcasına bir an önce inşası bitirilmeye çalışılan ve bu nedenle de kamusal gereklilikleri ve insan hayatını yok sayan bu projenin sahipleri arsızlıkta sınır tanımıyor."

İNSANA DÜŞMAN PROJE

Projede henüz inşaat izni başlamadan ağaçların kesildiğini ve İBB ve Kadıköy Belediyesi başkanlarının çaresiz bırakıldığını söyleyen Gökalp, "Bu “insana düşman” projenin, viyadük bahane edilerek 108 dükkan için yapıldığını biliyoruz. Gereken asgari önlemlerin de alınmadığını da biliyoruz. Güçlendirilme ve bakımdan geçme önlemleri bir yana, bir kez daha burada 35 metre derinliğe viyadük ayaklarının dikildiğini ve halihazırda kullanılan viyadüğün daha da büyük bir tehlike arz etmeye başladığını hatırlamak zorundayız" dedi.

FACİA YAŞANMADAN VAHŞET BİTSİN

Gökalp sözlerini şu ifadelerle bitirdi: "Bu proje Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren’in halihazırda kullandığı viyadük için büyük bir tehdit yaratıyor ve bu tehdit olanca güncelliğiyle bu ulaşım araçlarını kullananların canına kastediyor. Birilerinin bu projenin vahşetini ve insan hayatına kasteden bu durumunu fark etmesi için bir facianın yaşanması mı gerekiyor? Biz, facialar yaşanmadan bu vahşet bitsin diye buradayız. Söğütlüçeşme rant için değil kent için olana kadar mücadele edeceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun