birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 20.02.2021 11:18

Kadın emeği ürünler sofralarla buluşuyor

Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin “Farm17s Çanakkale” markası ile ürettiği ürünlerin tanıtım toplantısında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kooperatifin daha çok kişiye ulaşması ve daha çok üretim yapması hedefinde olduklarını ifade etti.

Kadın emeği ürünler sofralarla buluşuyor

BİRGÜN/EGE

Çanakkale Belediyesi'nin Kırsal Kalkınma hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin “Farm17s Çanakkale” markası ile ürettiği ürünler, dün düzenlen lansman ile tanıtıldı.Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'nin üretim atölyesinde düzenlenen lansman törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, CHP Kooperatiflerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Tarım-Koop Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Trend Grup temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisinin İş Modeli Geliştirme Uzmanı Nurhan Keleer, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve davetliler katıldı.

Çanakkale Troida Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nazmiye Gök, kooperatifin kuruluş süreci ve gelinen sürece ilişkin bilgilendirmede bulunurken, Trend Grup temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisinin İş Modeli Geliştirme Uzmanı Nurhan Keleer ise bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Keleer konuşmasında, “Bir program yapıp ürün satın alarak işe başladık. Kesmeye kıyamayacağınız kadar iyi ve güzel ürünleri aldık ve üretime başladık. O aşamada Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Kuruluşu ile projemizi paylaştık. Onlar da bizi can kulağı ile dinlediler. Bize inandılar ve onlar da bize katıldılar. 4 kişi ile başlayan süreçte çember giderek de genişliyor. Son iki gün içinde de internet ortamından satışlarımız başladı. İlk satışlarımızı da İstanbul, Van, Bolu ve Mersin gibi birçok farklı şehrimize yaptık” dedi.

kadin-emegi-urunler-sofralarla-bulusuyor-843697-1.

CHP Kooperatiflerden Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse ise kadın kooperatiflerine büyük ihtiyaç olduğunu belirterek, “Çünkü ne yazık ki ülkemizde kadınlar dezavantajlı gurupta yer alıyor. İşte kadın kooperatifleri sayesinde kadınlar her yerde olabiliyor. Bunu diğer bölgelerde yaptığım çalışmalarda da gördüm. Kooperatifler ile birlikte kadınların bir güç haline gelebildiğini gördüm. Çanakkale Belediye Başkanımızın desteği ve kadınlarımızın da gayreti ile bu kooperatif ses getirecektir. Buradan çıkacak güçlü ses de Anadolu'ya da umut olacaktır” şeklinde konuştu.

'HEDEF DAHA FAZLA ÜRETMEK'

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan de kooperatifin daha çok kişiye ulaşması ve daha çok üretim yapması hedefinde olduklarını ifade ederek, “7 kişi ile başlayan kooperatifimiz şu anda 50 kişiye ulaşmış durumda. Tabi hedef daha çok olmak, daha fazla üretim yapabilmek. Bugün bir yere kadar geldiler ve önümüzdeki süreçte çok daha rahat hareket edebileceklerdir. Sadece marmelat salça gibi tarımsal ürünlerin pazarlanması ile yetinmediler. Şimdi de yemek üretimi gerçekleştiriyorlar. Belediye ve farklı kurumlara da yemek verebilir hale geldiler. Bunların yanında başka ürünler de üretecekler. Ne kadar çok alanda üretim yapabileceklerse, oraya kadar gidecekler. Kooperatifimiz üretimde tamamen sağlıklı ürünler kullanıyorlar. Çarık çürük olmayan, lekesiz ve ilaçsız ürünler ile üretim yapıyorlar. Bize yakışan da budur ve bu yüzden de bu şekilde hareket etmemiz gerekir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol