birgün

17° PARÇALI BULUTLU

KADIN 06.11.2019 15:35

Kadın futbolcuların iradesi maaşları eşitledi

Kadın futbolcuların iradesi maaşları eşitledi

MAHİR KANAAT

Avustralyalı kadın futbolcuların yaklaşık 3 yıldır verdiği mücadele bugün kazanımla sonuçlandı.

2015'den beri sektörde cinsiyet eşitsizliği olduğunu savunan milli takımdaki kadın futbolcuların üyesi oldukları Avustralya Profesyonel Futbolcular (FFA) Sendikası, Avustralya Futbol Federasyonu ile bir anlaşma imzalandı.

Avustralya Futbol Federasyonu'nun kararına göre kadınlar, erkek futbolcularla aynı miktarda maaş ve reklam geliri elde edecek.

'Matildalar' lakaplı Avustralya Kadın Milli Takımı, bu sene Fransa'da düzenlenen Dünya Kupası'ndan önce, daha eşit bir ücret alabilmek için FIFA'ya gitmişti.

Milli takım oyuncusu Elise Kellond-Knight uzun zamandır düşledikleri şeyin gerçek olduğunu ve artık eşit koşullar altında yeşil sahaya çıkmaktan büyük bir memnuniyet alacaklarını söyledi.

Anlaşma neleri içeriyor?

Bugün imzalandığı duyurulan anlaşma, oyuncuların eşit maaş almaları, reklam gelirlerinin iki takıma da eşit dağılımı, seyahatlerde kadınların da erkekler gibi 'Business Class'da yolculuk edebilmelerini kapsıyor.

Anlaşma ayrıca, ulusal takım için oynayan kadınların hamilelik sırasında ve geri dönüşlerinde desteklenmelerini sağlamak için FFA'nın ebeveyn izni politikasını yeniden düzenlenmesini de içeriyor.

FIFA etkinliklerinde az kazanacaklar

Ancak anlaşmada tartışılan noktalar da var. Erkek milli takımı yine Dünya Kupası etkinliğinde kadınlardan daha fazla gelir elde edebilecek. Bunun nedeni ise FIFA'nın toplam ödül havuzunu erkek takımlar için daha yüksek belirlemesi. 2018 Erkekler Dünya Kupası için toplam ödül havuzu 400 milyon dolarken Fransa'daki 2019 Kadınlar Dünya Kupası yaklaşık 30 milyon dolardı.


Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol