birgün

3° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

Kadın örgütlerinden Adalet Yürüyüşü’ne çağrı: Erkek değil, gerçek adalet

70’ten fazla kadın örgütü, Adalet Yürüyüşü’ne katılacaklarını açıkladı. Kadınlar, Pippa Bacca’nın öldürüldüğü yerden korteje dahil olacak

SİYASET 06.07.2017 07:18
Kadın örgütlerinden Adalet Yürüyüşü’ne çağrı: Erkek değil, gerçek adalet
Abone Ol google-news

70’ten fazla kadın örgütü yayınladıkları açıklamayla bugün Adalet Yürüyüşü’ne katılacaklarını açıkladı ve çağrı yaptı. Kadın örgütleri, otostopla dünyayı gezen ve “Barış Gelini” olarak bilinen Pippa Bacca, 2008 yılında Gebze’den geçerken tecavüze uğramış ve öldürülmüştü. Kadın örgütleri, Adalet Yürütüşü’ne Pippa Bacca’nın öldürüldüğü yerden katılacak.

Açıklamalarında “Biz kadınlar bu Adalet Yürüyüşüne kendi adalet talebimizle katılmayı önemsiyoruz çünkü: Pippa’nın öldürüldüğü zamandan bu yana, tıpkı öncesinde olduğu gibi, erkeklerin işlediği suçlar, bazen gerekçe gösterme gereği bile duymadan, çoğu zaman da manâsı kendinden menkul bir “genel ahlak” namına hafifletilirken binlerce kadın toprak oldu, lgbti+lar nefret suçlarına – hatta cinayetlerine – maruz kaldı, binlerce çocuk istismar edildi, zarar gördü. Nefretin ve kendinden farklı olanı linç etme halinin adı ‘hassasiyet’ oldu, kutsandı, alkışlandı” diyen kadın örgütleri şu ifadeleri kullandı:

Erkek şiddeti arttı
“Biz kadınlar erkek adalet değil gerçek adalet için birlikte yürümek istiyoruz. Son dönemde özellikle OHAL ile birlikte vahşileşen hukuksuzluk ve cezasızlık politikaları erkek şiddetini de katbekat arttırdı. Kadın vekillerin, siyasetçilerin ve belediye başkanlarının tutukluluğu, atanan kayyumların önce kadın çalışmalarını durdurmaları ve sığınakları kapatmaları, Kanun Hükmünde Kararnamelerle işinden edilen yüzbinlerce insanın yanı sıra kadınların dayanışma derneklerinin ve kadın odaklı habercilik yapan medya kurumlarının da kapatılması kadınların ve çocukların erkek şiddeti karşısındaki konumlarını kırılganlaştırıyor. Kadınların siyasi kazanımlarına el konuluyor, kadınlar siyasetten uzaklaştırılıyor. Hayatın her alanında, erkeklerle eşit haklara ve fırsatlara sahip olana kadar: Eşitlik yoksa adalet de yok.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol