birgün

16° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

KADIN 11.05.2019 08:12

Kadın sağlığı: Menopoz

Reglimiz, cinselliğimiz, doğurup doğurmamamız tartışma konusu yapılmakta ancak menopoz üzerine konuşulması hoş karşılanmamakta. Kadına dair her şeyi “hormonlar”ımızla açıklayan cinsiyetçi bakış bu dönemi tıpkı diyabet gibi bir eksiklik hastalığı olarak tanımlayıp yerine koyma tedavisi sayesinde ‘daha az kadın’ olmamızın önleneceğini savlamakta. Kadınlar açısından da menopoz çoğunlukla olumsuz bir süreç olarak deneyimleniyor. Ancak yaşadığımız olumsuzlukların büyük […]

Kadın sağlığı: Menopoz

Reglimiz, cinselliğimiz, doğurup doğurmamamız tartışma konusu yapılmakta ancak menopoz üzerine konuşulması hoş karşılanmamakta.

Kadına dair her şeyi “hormonlar”ımızla açıklayan cinsiyetçi bakış bu dönemi tıpkı diyabet gibi bir eksiklik hastalığı olarak tanımlayıp yerine koyma tedavisi sayesinde ‘daha az kadın’ olmamızın önleneceğini savlamakta. Kadınlar açısından da menopoz çoğunlukla olumsuz bir süreç olarak deneyimleniyor. Ancak yaşadığımız olumsuzlukların büyük kısmının hormon eksikliğinden değil toplum ve kültürden kaynaklandığı dolayısıyla hormon replasman tedavisi (HRT) ile telafisinin mümkün olmadığı biliyoruz.

HRT ile ilgili doğal bir sürecin tıbbileştirilmesi olduğunu düşünerek karşı çıkanlar olduğu gibi kadınların sorunlarının önemsenmesi olarak görenler de vardır. Tüm bunlarla birlikte ateş basmaları, vajinal kuruluk ve kaşıntı başta olmak üzere çeşitli gerekçelerle bir dönem yaygın olarak kullanılan tedavi ile ilgili yapılan uzun dönem çalışmalarda kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yararın gösterilememesi, sadece östrojen kullanıldığında rahim ve progesteronla kombine durumda dahi meme kanserinde risk artışına işaret etmesi sebebiyle kafa karışıklığı yaşanmış ve kemik erimesinin engellenmesinde yararı kanıtlanmış olsa da pek çok kadın tarafından hormon kullanımı terk edilmiştir.

Oysa toptan kabul veya red yerine hangi durumlarda tedavinin önerildiğine dair bilgi sahibi olup kararı buna göre vermek ve hayatımızın başka bir evresine geçiş olan menopoz dönemini HRT olsun olmasın olabildiğince keyifli hale getirmek mümkündür.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız