birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

KADIN 27.02.2020 14:23

Kadın şölenine ‘koronavirüs’ gerekçeli engel!

Ceyhan’da kadınların 8 Mart etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek şölen için Kaymakamlığa yaptıkları başvuru, resmi olarak Türkiye'de tespit edilmeyen koronavirüs gerekçesiyle reddedildi. Yasak kararına tepki gösteren HDP'li Delal Mamuk, "Ülkede salgın hastalık varsa, ülkenin her yerinde bu karar uygulansın" dedi

Kadın şölenine ‘koronavirüs’ gerekçeli engel!

Adana Ceyhan’da HDP'nin 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirmek istediği 'Kadın Şöleni' için Kaymakamlığa yaptıkları başvuru, koronavirüs gerekçesiyle reddedildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ceyhan İlçe Örgütü’nün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart'ta Yersuat Mahallesi Orhan Kemal Bulvarı üzerinde bulunan alanda yapılacak 'Kadın Şölen'i için Ceyhan Kaymakamlığı'na yaptıkları başvuru reddedildi.

Kaymakamlık, "'Genel güvenlik, kamu düzeni ve bölge ülkelerde yaşanan salgın hastalık nedeniyle genel sağlık açısında uygun görülmemiştir' gerekçesini öne sürdü.

YASAKLAMAYA HDP'DEN TEPKİ

'Kadın Şöleni'nin yasaklanmasına tepki gösteren HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, kararın keyfi olduğunu belirterek, etkinliği gerçekleştirmekte kararlı olduklarını söyledi. Yetkililerin ülkede Koronavirüsü vakasına rastlanmadığına dair yapılan açıklamaları anımsatan Mamuk, "Ülkede salgın hastalık varsa, ülkenin her yerinde bu karar uygulansın. Sadece bize dönük bu karar uygulanmasın. AKP İzmir'de miting alanında binlerce insanı toplarken, salgın hastalık yokken, şu anda neden var?" diye sordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız